Berlín 21. septembra 2017 (HSP/SDZ/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Do nemeckých volieb ostáva niekoľko dní a na svetlo svetla sa dostal prvý škandál štábu kancelárky Merkelovej
Na snímke Angela Merkelová

Do volieb ostáva už len niekoľko dní, no na verejnosť prepukol prvý škandál nebezpečne blízko kancelárky Merkelovej. Nemecká poslankyňa Karin Strenzová, s ktorou sa kancelárka Merkelová mala v utorok stretnúť na volebnom mítingu vo Wismare, údajne dostala osobitnú finančnú podporu z azerbajdžanského tajného korupčného fondu. Strenzová sedí v Spolkovom sneme za stranu CDU od roku 2009 a dúfa, že sa jej to podarí aj tretie volebné obdobie – ale v týchto dňoch sa stupňujú pochybnosti, či Strenzová skutočne urobila svoje rozhodnutia v berlínskom parlamente nezávisle.
Strenzová totiž dostala peniaze od spoločnosti, ktorá zrejme platila lobovanie za kontroverzný režim v Azerbajdžane. To znamená, že záležitosť sa rozširuje aj na bývalého člena Bundestagu a aktuálneho lobbistu Eduarda Lintnera (CSU), cez ktorého spoločnosť mali úplatky prúdiť do Nemecka. S informáciou prišiel nemecký Süddeutsche Zeitung.
Podľa informácií mala nemecká poslankyňa prijať v rokoch 2014 až 2015 približne 7 až 15-tisíc eur. Aj Lintner pritom figuroval na zozname prominentných európskych politikov, na ktorých účtoch sa objavili vysoké sumy zaslané z azerbajdžanského fondu, informuje český portál aktuálně.cz. Tieto podozrivé transakcie sa dostali do pozornosti novinárov začiatkom septembra. S odhalením prišiel ako prvý dánsky Berlingske, ktorý zverejnil, že politické špičky autoritatívneho režimu v Azerbajdžane systematicky podplácajú európskych politikov, nakupujú luxusné tovary, perú špinavé peniaze a investujú do realít. The Guardian dodáva, že samotná Strenzová niekoľkokrát navštívila Azerbajdžan.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.