Tallin 28. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Thein Zaw)
 

Činnosti odporcov globálnej migračnej dohody v európskych krajinách mohli byť koordinované, vyhlásil v piatok estónsky minister zahraničia Sven Mikser

Na snímke estónsky minister zahraničných vecí Sven Mikser

“V Belgicku sa rozpadla vládnuca koalícia, premiér podal demisiu, slovenský minister zahraničia podal žiadosť o demisiu, ktorú potom ale odvolal kvôli prosbe premiéra, v Berlíne došlo k veľkým politickým nepokojom. Myslím, že mohol byť vyvolaný nejaký dominový efekt, ale zároveň aj nejaká koordinácia týchto odvetných akcií,” vyhlásil v rozhovore pre BNS.

Dodal, že v Estónsku nie je žiadna politická strana, ktorá by chcela masovo zvýšiť migráciu.
“Niet dôvodu pre narážky, že by niekto chcel otvoriť bránu Estónska a kvôli nejakým nejasným dôvodom alebo v rámci nejakého globálneho spiknutia sem masovo dovážať migrantov,” povedal a dodal: “Je to jednoducho zastrašovanie.”
Otázka pripojenia ku globálnej migračnej dohode vyvolala v Estónsku vládnu krízu. 15. novembra minister spravodlivosti Urmas Reinsalu vystúpil proti podpísaniu dohody, a kvôli tomu vláda tento pakt nepodporila. Na druhý deň hlava sociálnych demokratov Evgenij Ossinovskij požiadal, aby premiér Jüri Ratas zbavil funkcie ministra spravodlivosti.
Globálny kompakt pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu bol schválený na medzivládnej konferencii OSN v Marrákeši od 10. do 11. decembra. Tento dokument, ktorý nie je právnicky povinný, bol dohodnutý v júli minulého roka všetkými členmi OSN, okrem USA.
Pakt sa týka problémov zníženia negatívnych faktorov migračných procesov, ochrany a integrácie migrantov, zvýšenia prístupov ciest regulárnej migrácie. Ale potom sa niekoľko štátov, vrátane Austrálie, Rakúska, Bulharska, Maďarska, Izraela, Poľska, Slovenska, USA, Chorvátska, Česka a Švajčiarska, odmietlo pripojiť k dohode.
 

Príspevok Spiknutie!? Estónsko označilo činy odporcov migračného paktu za koordinované zobrazený najskôr Hlavné správy.