Jelsum 13. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: screenshot YouTube)
 
Vedenie provincie Friesland v Holandsku bolo nútené odstrániť hudobný povrch cesty, vytvorený v miestnej dedine Jelsum. Dôvodom boli hromadné protesty miestnych obyvateľov, podľa slov ktorých ich melódia spievajúcej cesty pripravovala o rozum

Ilustračné foto

Úradníci holandskej provincie Friesland sa rozhodli dosť originálnym spôsobom zdôrazniť vymenovanie mesta Leeuwarden európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2018. Dostali nápad, že v miestnej dedine Jelsum vybudujú hrajúcu cestu, ktorá bude vo chvíli, keď po nej prejde automobil, hrať pomocou špeciálnych značiek v asfalte frieslandskú hymnu. Ak auto prechádza týmto úsekom rýchlejšie ako 60 km za hodinu, zvuk je skreslený.
Podľa názoru miestnych úradov to má motivovať vodičov k dodržiavaniu predpísanej rýchlosti, lebo aby si vypočuli hymnu, musia spomaliť.
 

 
Spievajúca cesta stála 80-tisíc eur, ale úradníci zabudli na miestnych obyvateľov. Problém je v tom, že ak po tomto úseku cesty ide zároveň niekoľko áut, z hymny sa stáva kakofónia, o ktorej Holanďania vyhlásili, že sú to psychické muky.
Obyvatelia boli nútení tento hluk počúvať 24 hodín denne. Vtipné je to, že v blízkosti susednej dediny Jelsum sa nachádza letecká základňa Holandského kráľovského letectva, ale stíhačky lietajú len do 17. hodiny, zatiaľ čo kakofónia z cesty znie aj v noci. Podľa slov nešťastných Holanďanov im stály hluk nedal spať a doslova ich pripravoval o rozum. Úrady nakoniec odstránili spievajúcu cestu, ktorej existencia netrvala ani štyri dni.
 
Príspevok Spievajúca cesta pripravila miestnych obyvateľov o rozum zobrazený najskôr Hlavné správy.