Berlín 17. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslava Cibulková)
 
Počet frustrovaných utečencov zo Sýrie a Iraku, ktorí opúšťajú Európu a predávajú svoje nemecké dokumenty totožnosti, sa neustále zvyšuje.
Nemecká Spolková polícia podľa informácií spravodajského týždenníka Der Spiegel v dôvernej analýze varuje pred prekvitajúcim internetovým obchodom s identitou. “Osobitne nemecké cestovné dokumenty sa prostredníctvom sociálnych médií ponúkajú na predaj,” uvádza sa v materiáli.

Ilustračné foto

Predovšetkým Sýrčania hlásia od konca roka 2016 v Turecku čoraz častejšie stratu svojich európskych dokumentov, ktorými sa preukazovali ako utečenci. Predpokladá sa, že sa tieto dokumenty posunuli iným osobám, sčasti za peniaze.
Ako internetové vydanie magazínu informovalo v utorok s odvolaním sa na spolkový rezort vnútra v Berlíne, vlani Spolková polícia zaregistrovala 554 prípadov, v ktorých boli pravé dokumenty využité na nepovolený vstup na územie Nemecka. Celkove v stovke týchto prípadov išlo o dokumenty z Nemecka, iba o jeden menej pochádzal z Talianska, 52 ďalších z Francúzska. V menšom počte sa však objavili aj cestovné dokumenty Belgicka, Grécka a Švédska.
Na Facebooku sa v arabčine ponúkal nedávno nórsky pas alebo nemecký preukaz a zdravotnícky dokument, viacerí z predajcov zverejňujú aj svoje fotografie, pretože podobnosť s novým majiteľom výrazne uľahčuje nezákonné použitie takéhoto dokumentu. Krajinami, kde by malo dôjsť k odovzdaniu materiálov, sú podľa inzerátov často Grécko alebo Turecko.
Der Spiegel disponuje aj informáciami, podľa ktorých nemecké cestovné dokumenty utečencov zneužili v niekoľkých málo prípadoch na cesty do spolkovej republiky i osoby podozrivé z teroristických aktivít.
Nemecké policajné odbory vyzvali vládu kancelárky Angely Merkelovej, aby rokovala s Gréckom a ďalšími tranzitnými štátmi o dôslednejších kontrolách na letiskách. Na úrovni Európskej únie by sa navyše malo zvážiť, ako možno zmariť zneužívanie veľkorysosti v schengenskej zóne, vyhlásil člen predsedníctva odborov Jörg Radek.
 
Príspevok Spiegel: Zvyšuje sa počet migrantov predávajúcich európske dokumenty iným ľuďom zobrazený najskôr Hlavné správy.