Svet 2. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Bernat Armangue)

Dve Novozélanďanky, ktoré údajne presvedčili popovú speváčku Lorde, aby zrušila plánovaný koncert v Tel Avive, sú v Izraeli ako prvé obvinené z podporovania bojkotu voči tejto krajine kvôli jej konfliktu s Palestínčanmi
Ilustračné foto

Zákon z roku 2011 povoľuje začať občiansky súdny proces proti každému, kto vyzýva na bojkot voči Izraelu kvôli jeho politike a keď potom k danému bojkotu aj dôjde. Jeho kritici uviedli, že zákon by mohol potlačiť slobodu prejavu.
Justine Sachsová a Nadia Abu-Shanabová minulý rok napísali novozélandskej speváčke Lorde otvorený list, v ktorom ju vyzvali, aby sa “pripojila k umeleckému bojkotu Izraela”. Tá cez tweet potom odpovedala: “Hovorila som o tom s mnohými ľuďmi a zvažovala všetky možnosti. Vďaka za poučenie, tiež sa vždy učím.” O niekoľko dní neskôr zrušila svoj izraelský koncert.
Izraelské združenie Shurat HaDin tvrdí, že práve tento otvorený list mohol spustiť bojkot, čo tak umožnilo podať žalobu podľa spomínaného zákona. Vedúca združenia a zároveň právnička zastupujúca žalobcov Nitsana Darshan-Leitnerová podľa agentúry AP vraví, že zákon ešte nebol súdne preverený, pretože preukázanie spojitosti medzi bojkotom a výzvou k nemu je zložité, aj keď je tento súvis podľa nej jasný.
Lorde totiž vzniesla svoje výhrady nekoncertovať v Tel Avive až po napísanom liste, a tak teda obe ženy sú zodpovedné za rozhodnutie speváčky zrušiť svoje vystúpenie v júni 2018.
Viacero iných osobností, ako Roger Waters z Pink Floyd či britský režisér Ken Loach, sa už pripojilo do medzinárodného hnutia s cieľom bojkotovať Izrael kvôli jeho postoji voči Palestínčanom a okupácii na Západnom brehu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.