Bratislava 24. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Aú-Ariana Cubillos)
 
Česká novinárka Tereza Spencerová vo svojom pravidelnom komentári reaguje na aktuálne udalosti odohravajúce sa vo Venezuele. Upozorňuje, že Spojené štáty sa snažia zasahovať do vývoja vo Venezuele prinajmenšom od roku 2000, Maduro to však podľa nej ustojí

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

“Spojené štáty sa snažia zasahovať do vývoja vo Venezuele prinajmenšom od roku 2000,” pripomína česká novinárka.
Dodáva, že pokusy USA zvrhnúť tamojšiu socialistickú vládu, najprv pod vedením Huga Cháveza a teraz Nicolasa Madura zlyhali, a preto nasledovali ekonomické sankcie, ktoré vyvolali ekonomickú krízu.
“Režim v Caracase skúšal sankcie obchádzať napríklad výmenou zlata za potraviny z Turecka, ale časť zlata má Venezuela v Bank of England, ktorá ho prakticky skonfiškovala. Sankcie v kombinácii s neschopnosťou vlády potom len ďalej prehlbujú chaos a ekonomickú krízu v krajine,” vysvetľuje.
Spencerová tiež upozorňuje, že Juan Guaido je iba Trumpova figúrka. “Donald Trump teraz prezidentom Venezuely uznal lídra opozície a šéfa parlamentu Juana Guaidoa, figúrku, ktorú pred mesiacom ešte nikto ani nepoznal.”
Aktuálne Venezuela s USA prerušila diplomatické vzťahy, ale Washington to odmietol s tým, že Maduro bez legitímnosti nemá čo prerušiť . Dodáva, že venezuelskú vládu prestalo uznávať aj 11 členov regionálne Limskej skupiny ako aj Európska únia.
“Trumpa musí tešiť, že sa v rámci ďalšieho dielu nekonečného seriálu “Pán XY musí ísť!” konečne v niečom zase plne zhoduje s demokratmi,” ale Spencerová pripomína, že na strane Madura sú Rusko, Turecko, Mexiko.
Podľa českej novinárky protesty budú pokračovať a zomrú ďalší ľudia … ale pravdepodobne sa nič nezmení. “Možno očakávať ďalšie týždne politických protestov, v ktorých budú zase umierať ľudia, ale ak venezuelská armáda neprejde pod “velenie USA” a zachovajú sa aj ďalšie mocenské konfigurácie, Maduro najnovšie ataky pravdepodobne formálne ustojí,” uzatvára Spencerová.
 
Príspevok Spencerová: USA zasahujú do vývoja Venezuely od roku 2000, Maduro to ustojí zobrazený najskôr Hlavné správy.