Kyjev 27. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Evgeniy Maloletka)
 
Česká novinárka Tereza Spencerová, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Egypte, komentovala krízu na Ukrajine v súvislosti s vyhlásením stanného práva po provokácii ukrajinských lodí a ruskom zajatí niekoľkých námorníkov. Podľa nej je konanie ukrajinských úradov na čele s prezidentom Porošenkom fraškou

Ilustračné foto

Ukrajinský parlament je podľa Terezy Spencerovej “ako vrece bĺch“.
“Zatiaľ čo Porošenko hrozí vojnou a ruskou agresiou, jedni opozičníci sú pre výnimočný stav, ale odmietajú odklad prezidentských volieb (to isté požadujú aj “radikáli”, čo demonštrujú s fakľami pred parlamentom), ďalší sú tiež pre vojnový stav, ale Porošenko to vraj nesmie zneužívať k posilňovaniu svojej nulovej popularity (ako to ale dosiahnuť?), ďalší sú pre vojnový stav, ale len niekde a nie na celom území, ďalší (vrátane tých od Julie a Ljaška) blokovali “rečnícky pult”, BZE nechcú hlasovať, kým si neprehovoria s Porošenkom, šéf parlamentu tvrdí, že sa to dnes odhlasuje, aj keby na chleba nebolo… chaos a o “incidente” v Kerčskom prielive už snáď ani nikto nehovorí… všetko je to len o prezidentských voľbách,” komentovala včerajšie udalosti v ukrajinskom parlamente česká analytičky.
Spencerová dodáva, že je zvláštne, že Merkelová po telefonáte s Porošenkom vyzvala k deeskalacii napätia nielen Rusko, ale aj Ukrajinu. “Takže by za ucho dostal aj Kyjev … a Mogheriniová vyzvala Rusko, aby zabezpečilo slobodnú plavbu v oblasti… v čase, keď už bola voľná plavba zase obnovená…”
“Porošenko medzitým aj bez parlamentu vyhlásil vojnový stav… bez nadšenej podpory zo Západu už to nie je na 60, ale len na 30 dní… počnúc 28. novembrom, aby si uchoval tvár… fraška…,” upozorňuje Spencerová a pripomína, že Porošenko vraj súhlasí s tým, že “vojnový stav” nebude vyhlásený na celom území Ukrajiny, ale len v oblasti Cherson, Mykolajeva, Donbasu… a na Kryme.
“Samozrejme… ak je to pravda, tak je to trapas… čiže, ‘aspoň trošku vojnového stavu, priatelia, aspoň trošičku mi doprajte’… zbuzerovať aspoň zvyšky rusky hovoriacich na Východe … a znamená to tiež, že sa Péčko kruto prepočítal, Západ ho nepodržal,” napísala česká novinárka na Facebooku k posledným krokom ukrajinského prezidenta.
 
 
Príspevok Spencerová upozorňuje: Ukrajinou vyvolaný spor v Azovskom mori je len o ukrajinských prezidentských voľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.