Bratislava 26. marca 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

Česká novinárka Tereza Spencerová informuje vo svojom ďalšom komentári o situácii vo svete, ktorý zvádza boj s koronavírusom. Kvôli neustále šíriacemu sa vírusu sa zatvárajú hranice, zastavuje sa pohyb a vlády sú nútené hľadať množstvo záchranných opatrení

Ilustračné foto

„Zatiaľ čo pod rôznymi formami ‘zámok’ je už uzavretá tretina svetovej populácie a celkový počet chorých sa blíži k pol miliónu, počet obetí koronavírusu v Taliansku prekročil sedem tisíc, Španielsko predbehlo v počte obetí už aj Čínu a Bulharsko sa sťažuje, že mu EÚ nepomáha v boji s koronavírusom,“ upozorňuje Spencerová.

V komentári ďalej informuje, že interný dokument EÚ priznáva, že členské štáty EÚ budú potrebovať desaťkrát viac rúšok a ďalších ochranných pomôcok, než koľko ich momentálne majú k dispozícii. Predstavitelia EÚ sa majú prostredníctvom videokonferencie radiť, ako po neúspechu nápadu sa spoločnými dlhopismi získať peniaze pre „spoločný dlhový inštrument“.

Americký Senát po niekoľkých dňoch nakoniec schválil skoro dva bilióny dolárov na boj s koronavírusom. Tento balík peňazí podľa Spencerovej rozdelia hlavne medzi nezamestnaných alebo malých podnikateľov, ale recesiu vraj aj tak nezastavia.

„Zatvárajú sa desiatky tisíc obchodov, nakazené sú už aj dve stovky newyorských policajtov. Američania už sú tak ‘premorení’ mediálnou hystériou okolo koronavírusu, že plných 100 percent z nich je presvedčených, že sa naozaj nakazia. Americká agentúra pre liečivá FDA poskytla koncernu Gilead monopolné právo tvrdiť, že ich liek Remdesivir, ktorý sa v obmedzenom množstve doviezol aj do ČR, je vraj jediný, ktorý na koronavírus zaberá,“ informuje Spencerová no zároveň dodáva, že v podobnom štádiu vývoja je pritom aj niekoľko iných preparátov.

Ekonomické opatrenia prijalo aj Rusko. „Týždeň plateného voľna pre všetkých, benefity a odklady splácania pôžičiek pre najpotrebnejších, daňové prázdniny a ochrana pred bankrotom pre malých podnikateľov, zvýšenie daní pre najbohatších, sprísnenie procedúr pre vyvádzanie peňazí do zahraničia, odklad hlasovania o ústavných zmenách.“

Na Ukrajine vyhlásili mimoriadny stav na celom území, pričom varujú, že ak sa im nepodarí vyriešiť „ohniská nákazy“, tak nebudú schopní zaistiť plošnú liečbu pre všetkých chorých. „Pribúda otázok, prečo namiesto lietadiel z Číny nepristávajú na Ukrajine tiež nejaké lietadlá s pomocou zo Západu, podľa odhadov navyše až 60 percentám ľudí zatvorených v karanténe počas mesiaca dôjdu peniaze.“

V závere Spencerová k situácii okolo koronavírusu dodáva, že Čína už dva dni nehlási žiadne nové domáce prípady, len prípady nakazených ľudí, ktorí v poslednej dobe pricestovali zo zahraničia.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj