Bratislava 24. marca 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

Novinárka Tereza Spencerová vo svojom komentári píše o situácii vo svete, ktorú ovplyvňuje koronavírus. Pandémia COVID-19 núti krajiny zatvárať hranice, zastavovať voľný pohyb a núti vlády hľadať záchranné riešenia

Ilustračné foto

Ako informuje novinárka Európska únia prvýkrát v dejinách pozastavuje platnosť svojho základného dokumentu, Paktu stability a rastu. Odteraz budú členské štáty v rámci epidémie koronavírusu môcť podporovať svoje ekonomiky mimoriadnymi finančnými stimulmi, nad rámec bežných pravidiel.

„Súčasne ale vyzýva všetkých členov, aby na vzájomne zatvorených alebo zatváraných hraniciach vytvorili ‘zelené pruhy’, ktorými by prechádzali kamióny, teda aspoň aby sa udržal voľný pohyb tovaru,“ dodáva novinárka.

V Kanade medzitým prijali nové opatrenia a tak všetci musia zostať tam. V Británii a Walese koronavírus zastavil všetky prebiehajúce súdne procesy, zdravotníkom už aktívne pomáha aj armáda.

„Odborári v ťažko postihnutej talianskej Lombardii hrozia štrajkom a požadujú, aby vláda sprísnila doterajšie reštriktívne opatrenia. Čísla z Talianska síce už toľko nerastú, ale aj tak sú počty talianskych obetí skoro dvakrát vyššie ako tých čínskych,“ popisuje Spencerová situáciu v Taliansku a dodáva, že nepríjemnú pozíciu centra európskej pandémie preberá v posledných dňoch Španielsko, ktoré už premenilo zimný štadión v Madride v provizórnu márnicu.

„V Nemecku za jediný deň pribudlo cez 4700 nakazených a 28 mŕtvych. Čínski lekári medzitým prileteli aj do Srbska, ktorého prezident na letisku z vďačnosti pobozkal čínsku vlajku. Maďarsko zvažuje celonárodnú karanténu. Japonsko na podporu ochromenej ekonomiky vyčlenilo 137 miliárd dolárov, Južná Kórea 80 miliárd. Latinská Amerika sa ponára do epidémie stále hlbšie a Turecko nakazeným podáva lieky dovezené z Číny a prestáva predávať rúška do zahraničia,“ píše novinárka o situácii vo svete.

Podľa posledných čísel sa po celom svete z koronavírusu vyliečilo už vyše 100 tisíc ľudí, v Číne to platí pre 90 percent nakazených. Počet obetí prekročil 16 tisíc. Videosamit lídrov G20 ku koronavírusu by sa mal uskutočniť 26. marca.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj