Bratislava 10. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)

Česká novinárka a publicistka Tereza Spencerová sa vo svojom komentári venovala vzťahom medzi Washingtonom a Talibanom 

Na snímke Donald Trump

Nejasnosti okolo otázky, či Trump zrušil len víkendové kolo “tajných” rozhovorov s Talibanom a kábulskou vládou v Camp Davide, alebo už úplne škrtol “mierové rozhovory” ako také, sa už vysvetlili. “Skončili sa celé “mierové rozhovory”, ktoré trvali osem mesiacov,” konštatuje novinárka a dodáva, že podľa slov ministra zahraničia Pompea, budú USA ďalej “tlačiť” na Taliban a podporovať vojensky afganskú armádu, čo značí, že 19 rokov trvajúca vojna stále pokračuje.

“Trump v prvej chvíli koniec mierového procesu vysvetlil jediným samovražedným útokom v Kábule, teraz sa Biely dom snaží vytvárať dojem, že to nebolo až tak unáhlené rozhodnutie a za koniec “mieru” vraj môžu “hlboké rozpory” medzi USA a Talibanom. Aj keď nič až tak “hlbokého” nikto neuvádza.”

Podľa Spencerovej sa tak môže zdať, že Trump “mier” v Afganistane škrtol v obavách, že by niektoré podmienky dohody nemuseli na voliča zapôsobiť práve najlepšie. Taliban však na tieto kroky reaguje podráždene a kritizuje americký “protimierový” prístup. “Pripomína, že americkí vyjednávači boli s dohodou spokojní a podotýka, že pokračujúce vojna si teda vyžiada ďalšiu hŕbu ľudských životov, vrátane životov amerických.”

Ako v závere informuje Spencerová, po veľkom “úspechu” pri rozhovoroch s Talibanom sa USA chystajú na rozhovory so Severnou Kóreou, ktoré by mohli začať už v priebehu niekoľkých dní, či týždňov. “Súčasne sa však Washington sťažuje, že u Kima rozhovory blokujú, čo by vraj ale “nemali robiť “, kým” nebude príliš neskoro”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj