Bratislava 18. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Nicholas Kamm)

Česká novinárka Tereza Spencerová sa vo svojom dnešnom komentári opätovne venuje vzťahom medzi USA a Iránom, ktoré sú po útoku na saudské ropné zariadenia značne napäté

Na snímke Donald Trump

Spencerová v komentári konštatuje, že sa nateraz zdá, že Trump odmieta útok na Irán a chce pokračovať v politike čo najmenšieho zasahovania do medzinárodných problémov. Čo mohla ovplyvniť aj rada od senátorov, ktorí pripomenuli, že jemenské drony spôsobili na saudských ropných zariadeniach relatívne malé škody, ktoré nie sú nič v porovnaní s tým, aké zásadné ekonomické problémy by pre svet vznikli v prípade “veľkej vojny” proti Iránu.

Na druhej starne ale “jastrabi” na čele so senátorom Grahamom “funia od zlosti”, pretože podľa nich bude svet takýto postup považovať za dôkaz “americkej slabosti”, na čo Trump reagoval slovami, že niekedy je neútočenie prejavom sily, ale “niektorí ľudia to proste nikdy nepochopia”.

Trump medzitým do Rijádu vyslal ministra zahraničia Pompea, ktorý dáva podľa všetkého prednosť variantu, že by zodpovednosť za reakciu na útok na svoje ropné zariadenia prevzali sami Saudovia, aby ukázal svoju podporu Saudom. “Na jednej strane to dáva zmysel, pretože Saudovia boli vlani svetovou trojkou z hľadiska výdavkov na zbrojenie, takže kapacity formálne majú, na strane druhej ale už len ich neschopnosť poraziť za skoro päť rokov chudobný Jemen dáva tušiť, že nič nebude tak jednoduché,” vysvetľuje Spencerová.

Aj saudský kráľ Salmán povedal, že si to Saudovia vyriešia sami, podľa novinárky treba ale toto tvrdenie brať s rezervou, lebo už roky sa traduje, že kráľ trpí demenciou.

“Americký “deep state” ďalej kuje železo a argumentačne “istí” vojnu, najnovšie “nemenované zdroje” (klasicky bez dôkazov) tvrdia, že rakety na saudskej rafinérie boli “s vysokou mierou pravdepodobnosti “odpálené zo základne na juhozápade Iránu, v blízkosti hraníc s Irakom. Dôkazy vraj USA predloží na pôde OSN, kde však podľa očakávania narazia na veto (prinajmenšom) Ruska a Číny, čo im poskytne argument typu “skúšali sme to, ale tí Rusi,” približuje možný vývoj situácie Spencerová.

Na druhej strane je podľa novinárky ale jasné, že sa aktuálne hrá o pozície USA a to nielen na Blízkom východe, lebo všetci americkí spojenci teraz pozorne sledujú, ako sa Washington v praxi stavia k tým, ktorým sľuboval vojenskú ochranu a pomoc.

Novinárka v závere konštatuje, že k americkej vojne proti Iránu je stále pomerne ďaleko, no aj napriek tomu najvyšší duchovný vodca Chámeneí za súčasnej situácie fakticky zakázal akékoľvek kontakty s USA na akejkoľvek úrovni, načo Trump konštatoval, že by sa s prezidentom Ruháním aktuálne “radšej nestretával”. Takže isté napätie je podľa názoru novinárky stále cítiť.

Medzitým ale prudko klesajú vystrelené ceny za ropu, lebo Saudovia tvrdia, že škody nie sú vôbec tak zásadné a produkcia ropy bude plne obnovená už do konca septembra.

Odborník uviedol, že útoky na saudské rafinérie sú zlyhaním strategickej americkej ochrany

Známy komentátor medzinárodných vzťahov Finian Cunningham v komentári pre portál RT odhaľuje americké diplomatické a vojenské zlyhanie v súvislosti s kauzou víkendových útokov na ťažobnú infraštruktúru Saudskej Arábie, ktoré okrem iného spôsobili výkyvy na svetových trhoch s ropou.

Ničivý útok na ropný priemysel Saudskej Arábie podľa Cunninghama viedol k množstvu obvinení zo strany amerických predstaviteľov, ktorí sa zhodujú, že za vojenskou akciou je Irán. “Dôvod takéhoto ukazovania prstom je jednoduchý: ide o obrovské zlyhanie Washingtonu v ochrane saudskoarabského spojenca”.

Trumpova administratíva podľa neho musí ukazovať na Irán v súvislosti za posledný vojenský útok na Saudskú Arábiu, pretože uznať, že jemenskí povstalci zrealizovali tak odvážny útok na srdce ropného kráľovstva, by bolo priznaním americkej neprimeranosti.

Saudská Arábia minulý rok vynaložila miliardy dolárov na nákup amerických protiraketových obranných systémov Patriot a údajne aj na najmodernejšiu radarovú technológiu z dielne Pentagonu. Ak jemenskí povstalci dokážu prepašovať bezpilotné bojové lietadlá na Saudské územie a ochromiť nimi výrobu ropy, malo by to pre amerických “ochrancov“ znamenať obrovské znepokojenie.

Cunningham upozorňuje, že americká ochrana Saudskej Arábie je základom ich historických vzťahov. Vývozy ropy zo Saudskej Arábie sú životne dôležité pre udržanie globálneho dolárového trhu s ropou, ktorý je zase rozhodujúci pre americkú hospodársku moc. Na oplátku sú USA povinné chrániť saudskoarabskú monarchiu, ktorá je tiež lukratívnym nákupcom zbraní v hodnote miliárd dolárov (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj