Praha 15. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Rene Rossignaud)
 
Tereza Spencerová – česká odborníčka na medzinárodné vzťahy sa v rozhovore pre server Literárni noviny zamerala na kontroverzný dokument OSN z marockého Marakéša – tzv. „Globálny pakt pre riadenú a bezpečnú migráciu“, ktorý má za cieľ koordinovať migračnú politiku na globálnej úrovni

Ilustračné foto

“Je vcelku pochopiteľné, že keď vás niekto núti podpísať dohodu a pritom vás uisťuje, že je nezáväzná, tak tu asi niečo nehrá. Prečo podpisovať čosi, čo sa nemusí dodržiavať? Nečítala som tých 35 stránok globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a ani globálny pakt o utečencoch, a čo viac, nie som ani odborníčka na “newspeak” podobných dokumentov, aby som mala istotu, čo ktorý použitý termín v praxi vlastne znamená a prečo bol použitý práve ten a nie iný a čo si pod ním v praxi predstaviť. Súčasne ale chápem, že problém migrácie tu proste je, netýka sa len Európy, ale vo svojej podstate celého sveta, a nemožno pred ním zatvárať oči.”
Uviedla tiež, že je potrebné celému problému dať nejaký poriadok, čo so sebou nesie i nutnosť akejsi legitimizácie, čo je čosi, čo mnohým ľuďom “pohne žlčou”. “Avšak, na tejto potrebe sa v lete zhodlo 193 členov OSN vrátane Českej republiky. Je to výsostne komplikovaná téma. Ak by sme ju naozaj chceli riešiť, museli by sme v prvom rade totálne obrátiť filozofiu, s ktorou pristupuje bohatý globálny Sever sám k sebe a súčasne aj k chudobnému Juhu.”
Spencerová si myslí, že na riešenie tohto problému by sme museli skoncovať s neokoloniálnym drancovaním nerastného bohatstva “chudobných” krajín, ktoré sú v skutočnosti bohaté, ale ich bohatstvo im proste nepatrí. “Patrí západnym koncernom. A okrem iného aj kvôli ich ziskom teraz vlády – teda daňoví poplatníci – západných krajín platia náklady na migráciu, bez toho, aby samy niečo mali, pretože väčšina koncernov “sedí” v daňových rajoch. Museli by sme nejako skúsiť zastaviť otepľovanie, ale podľa expertov je navyše už neskoro a k tomu ani nie je jasné, či je to vôbec uskutočniteľné. Museli by sme prestať rozdúchavať vojny. Museli by sme… Museli by sme urobiť veľa radikálnych zmien, ktoré podľa môjho neurobíme.” Migračné vlny budú preto podľa nej len silnieť.
“Pred nami sú turbulentné časy. Nejaké “pakty” na tom nič nezmenia. Bohužiaľ. Ale na druhú stranu, ľudstvo prežilo už veľa migračných vĺn, takže svojím spôsobom sa nedeje nič až tak zvláštne. Rozdiel spočíva len v tom, že už to nie je len teoretická záležitosť z učebníc dejepisu, ale dotkne sa nás to osobne,” dodáva česká publicistka.
 
Výhrady hlási najmä Maďarsko,Poľsko, Rakúsko a Dánsko

Odpor voči globálnemu migračnému balíku OSN je vo svete čoraz silnejší – výhrady k nemu vyjadrili už aj Rakúsko, Dánsko a Poľsko. Podľa agentúry MTI to vo štvrtok uviedol riaditeľ maďarského Centra pre základné práva Miklós Szánthó.
Riaditeľ tohto vláde blízkeho inštitútu vo verejnoprávnej televízii M1 pripomenul, že Maďarsko, Spojené štáty a Austrália už dávnejšie avizovali, že sa nezúčastnia na procese prípravy tohto paktu a ani ho neschvália.
Szántho dodal, že migračný pakt OSN podporuje aj Európska komisia (EK), ktorá priebežne predkladá návrhy smerujúce k tomu, aby migrácia bola v legálnom rámci.
“EK okrem iného navrhuje, aby sa smernice týkajúce sa utečenectva a prisťahovalectva pretvorili a pretransformovali na nariadenia, čím by sa zúžil priestor manévrovania pre členské krajiny,” zdôraznil (viac v článku).
 
 
Príspevok Spencerová o Marakéšskom migračnom pakte OSN: “Je pochopiteľné, že keď vás niekto núti podpísať dohodu a pritom vás uisťuje, že je nezáväzná, tak tu asi niečo nehrá” zobrazený najskôr Hlavné správy.