Bratislava 8. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Česká novinárka a publicistka Tereza Spencerová v svojom komentári informovala okrem iného o vzťahoch medzi USA a Tureckom. Ale aj o pokračovaní v prípade Trumpovho impeachmentu

Na snímke Donald Trump

Potom, čo USA uzavreli novú vojenskú dohodu s Gréckom a podporili aj grécke stanovisko kritizujúce turecký postoj v otázke migrácie a ilegálnej ťažby plynu, totiž Erdogan pohrozil okamžitou inváziou na kurdský severovýchod Sýrie.

Podľa slov novinárky sa ešte len vtedy začali diať veci. Erdoganovi počas nedele zavolal Trump a dohodli sa na tom, že sa budúci mesiac zídu osobne.

“Z toho by vyplývalo, že bola hrozba okamžitej tureckej invázie do “kurdských” oblastí v Sýrii zažehnaná avšak, Biely dom vzápätí vydal vyhlásenie, v ktorom na jednej strane konštatuje, že USA inváziu nepodporujú a nebudú sa jej ani zúčastňovať, navyše vraj americké jednotky už dlhšie nie sú v tejto oblasti,” píše novinárka a dodáva, že americkí vojaci boli až doteraz rozmiestnení pri kurdských jednotkách, aby slúžili ako “živé štíty” proti tureckému útoku, pretože sa predpokladalo, že do vojny proti USA Turecko predsa len nepôjde.

Teraz to ale vyzerá tak, že boli presunutí inam, alebo boli úplne odsunutí zo Sýrie, keďže Biely dom prednedávnom vyhlásil, že odteraz bude práve Turecko “zodpovedné za všetkých bojovníkov Daeš, ktorí boli v oblasti zajatí v posledných dvoch rokoch “.

Podľa novinárky možnému odsunu vojsk napovedajú aj kurdské demonštrácie pri amerických vojenských základniach, ktoré požadujú Erdoganov koniec a odmietajú tureckú okupáciu. Čím vlastne požadujú pokračovanie americkej okupácie, čo je podľa slov Spencerovej, fascinujúce.

Impeachment

Spencerová si však myslí, že je celkom možné, že Erdogan so svojimi vyhrážkami len využíva fakt, že má Trump plné ruky práce doma, lebo stále pokračuje aj chaos okolo jeho impeachmentu.

Na scénu totiž vystúpil už druhý agent CIA, ktorý by mal mať tentokrát informácie z prvej ruky a jeho advokáti tvrdia, že v skutočnosti už zastupujú “niekoľko” takých zaručených zdrojov, ktorí Trumpa z niečoho konečne usvedčia.

“Do toho sa objavujú špekulácie, že jedným z nich by mohol byť osobne John Bolton, ktorému Trump nedovolil ani jedinú vojnu a nedávno ho navyše odvolal z čela rady pre otázky národnej bezpečnosti,” píše Spencerová.

Zatiaľ čo k impeachmentu dochádza kvôli údajnému Trumpovmu vydieraniu, prostredníctvom ktorého sa mal snažiť donútiť ukrajinského Zelenského na prešetrenie korupcie Joe Bidena a jeho syna Huntera na Ukrajine, objavujú sa správy, že Trumpovi ľudia postupovali veľmi podobne ako Biden a tiež požadovali personálne čistky na dôležitých postoch v Kyjeve.

“Mimochodom, Washington Post v snahe bagatelizovať korupčné praktiky rodiny Bidenovcov na Ukrajine zrejme nechtiac vykreslil obraz Huntera Bidena ako prominentného fagana, ktorý už po dvadsiatke poberal šesťmiestne sumy za funkcie v bankách, ktoré patrili politickým stúpencom jeho otca. Trumpovi odporcovia vnášajú do chaosu novú nôtu, keď jeho obrat “podvodník Schiff” (týkajúci sa šéfa snemovne výboru pre správy, ktorý preukázateľne klame), označujú za prejav Trumpovho antisemitizmu,” konštatuje v závere Spencerová.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj