Praha 29. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Novinárka Tereza Spencerová priniesla pohľad na najnovšie dianie vo Venezuele, kde sa opozičný líder Juan Guaidó v spolupráci s USA a údajne aj “ľudu” pokúša dostať pod kontrolu ropný priemysel a armádu. Spencerová v tejto súvislosti vyslovila poznámku, že rovnako ako sa vyhlásil Guaidó za lídra ľudu a dočasného prezidenta, mohli by tak urobiť aj iní svetoví opoziční politici, trebárs Marine Le Penová v Macronovom Francúzsku, ktoré vo venezuelskej otázke podporuje práve Guaida. 

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Anglická Banka (Bank of England) cez víkend odmietla vydať Venezuele jej 16 ton zlata (za približne 1,3 miliardy dolárov), a to na americkú “žiadosť”, aby to vyzeralo trochu lepšie, tak teraz samozvaný “prezident” Juan Guaidó oficiálne menom “venezuelského ľudu” vyzval, aby si britská banka venezuelské zlato nechala, pričom oznámil, že preberá kontrolu nad zahraničným majetkom Venezuely a obvinil legitímnu hlavu štátu Madura, že nie je schopný uchrániť zahraničné investície v krajine, vrátane miliárd z Číny a Ruska.
Spencerová na margo toho uvádza, že americké sankcie sú hlavným dôvodom ekonomickej katastrofy vo Venezuele, čo tvrdí aj bývalý osobitný spravodajca OSN Alfred de Zayas. “Opozičný Guaidó medzi prvými zo svojich krokov vo funkcii “dočasného” prezidenta skúsil okamžite vymeniť vedenie venezuelskej ropnej spoločnosti Citgo Petroleum a okamžite začal hovoriť o pôžičke od Medzinárodného menového fondu. Nové americké sankcie medzitým dopadli na štátnu ropnú firmu PDVSA, ktorá vyváža ropu aj do USA. Trumpov poradca pre otázky národnej bezpečnosti John Bolton už ani nehovorí o “demokracii” a priznáva, že všetko je o venezuelskej rope.”
“Venezuela má vraj najväčšie zásoby ropy na svete… Bolton novinárom naznačil, že do “susednej Kolumbie” zamieri 5000 amerických vojakov.” Novinárka dodáva aj reakciu z Ruska: “Kremeľ tvrdí, že neposielal žiadnych súkromných ​​žoldnierov na ochranu venezuelského prezidenta Madura, ako konšpirovali niektoré médiá, a Maduro tvrdí, že Rusko oficiálne o vojenskú pomoc nežiadal… Tak žoldnierov asi platí niekto iný…”
“Cynici navrhujú, že keď sa Guaidó mohol vyhlásiť “dočasným” prezidentom Venezuely, prečo by to isté nemohla urobiť prípadne Marine le Pen vo Francúzsku?… divná otázka?” Dodáva na záver svojho komentára Tereza Spencerová.
 
 
Príspevok Spencerová: Čo ak by sa po vzore Guaida vyhlásila za “dočasnú” prezidentku Francúzska Marine Le Penová? zobrazený najskôr Hlavné správy.