Bratislava 17. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Otázky súvisiace s nadchádzajúcim vznikom Európskej prokuratúry budú predmetom utorkového (18.2.) stretnutia špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codrutu Kövesi. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová

Na snímke Dušan Kováčik

„Hovoriť budú o otázkach zabezpečení fungovania Európskej prokuratúry a budúcej vzájomnej spolupráci s vnútroštátnymi justičnými orgánmi, či o ustálení počtu európskych delegovaných prokurátorov, ich postavení a právomociach. Zároveň aj o spôsobe prevzatia jednotlivých trestných vecí Európskou prokuratúrou a časovom harmonograme,“ dodala hovorkyňa ÚŠP. Stretnutia sa zúčastní aj prokurátor ÚŠP Juraj Novocký a Anna Ondrejová z medzinárodného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Novocký je jedným z troch kandidátov na európskeho prokurátora a dozoruje aj vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Európska prokuratúra, ktorej začiatok fungovania sa očakáva v novembri tohto roku, bude nezávislým orgánom Únie zodpovedným za vyšetrovanie, stíhanie a podávanie obžaloby na páchateľov trestných činov proti finančným záujmom Únie. Napríklad podvodov, korupcie, cezhraničných podvodov s DPH nad 10 miliónov eur. Na tento účel bude Európska prokuratúra viesť vyšetrovania, vykonávať úkony trestného stíhania a plniť úlohy prokurátora na príslušných súdoch členských štátov. V súčasnosti sa na posilnenej spolupráci zúčastňuje 22 členských štátov. Európska prokuratúra bude mať sídlo v Luxemburgu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj