SPD pôjde do sondážnych rokovaní, ale ich výsledok je otázny

Berlín 15. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

V strane však napriek odporúčaniu Schulza existuje krídlo, ktoré je proti vstupu do koalície so stranou Angely Merkelovej
Vedenie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na svojom piatkovom zasadnutí odhlasovalo vstup do sondážnych rokovaní o vytvorení vlády s predstaviteľmi Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), uviedla agentúra DPA.
Na snímke líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz

Predseda strany Martin Schulz krátko pred hlasovaním vyslovil odporúčanie vedeniu svojej strany, aby s CDU začala sondážne rokovania o vytvorení vlády s otvoreným koncom.
Schulz si tak podľa DPA zabezpečuje pôdu na rokovania s Úniou o alternatívnych možnostiach vládnutia. Napríklad podpory menšinovej vlády CDU/CSU, alebo iných, voľnejších formách koaličnej spolupráce – tzv. kooperačnej koalície.
V určitom krídle SPD je veľký odpor voči ďalšiemu vstupu strany do veľkej koalície s CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej. Na začatie sondážnych rozhovorov o zostavení koaličnej vlády bola nutná zhoda vedenia strany s predsedom Schulzom.

SPD pôjde do sondážnych rokovaní, ale ich výsledok je otázny
Nemeckí sociálni demokrati  sa po dlhom váhaní a zvažovaní predsa len rozhodli vstúpiť do sondážnych rokovaní so stranami únie CDU/CSU, ktoré by mali vyústiť do rokovaní o vytvorení budúcej spolkovej koaličnej vlády.
Ak by sa tak stalo, znamenalo by to, že tzv. veľká koalícia v Berlíne, o ktorej pokračovaní fakticky žiadny zo spomínaných troch subjektov pred septembrovými voľbami v spolkovej republike nechcel ani počuť, by s niekoľkomesačnou prestávkou pokračovala v práci, i keď s určitosťou v pozmenenom personálnom zložení a zrejme aj so zásadne inak “rozdanými kartami”.
Iba úspech rokovaní týchto troch strán môže totiž Nemecko “zachrániť” pred predčasnými voľbami, ktoré si vlastne neželá žiadna z relevantných politických síl, snáď s výnimkou populistov z Alternatívy pre Nemecko (AfD). Tí by totiž v prípade nedohody určite cítili šancu na posilnenie svojich pozícii.
Špičky troch strán sa v stredu stretnú na prípravnej schôdzke, samotné sondážne rokovania by sa mali začať v januári.
Práve v stredu by sa malo rozhodnúť o ďalšom časovom harmonograme postupu.
Sociálni demokrati by s rokovaniami chceli začať krátko po Novom roku a ukončiť ich v druhom januárovom týždni. Na 11. januára je totiž naplánované rokovanie predsedníctva strany a na 14. januára mimoriadny zjazd SPD, ktorého delegáti by mali rozhodnúť o prípadnom vstupe do koaličných rokovaní so stranami únie CDU/CSU. Tento termín sa však, ako zdôraznil Martin Schulz, môže posunúť.
Napriek týmto konkrétnym termínom a predstavám postupu je však práve zo strany SPD otázne, do akej miery sa členská základňa (440.000 ľudí) identifikuje i v prípade priaznivého priebehu rokovaní s potenciálnymi partnermi s myšlienkou pokračovania veľkej koalície, ktoré v radoch sociálnych demokratov má naďalej veľké množstvo kritikov a odporcov.
Situáciu zrejme nezjednoduší ani fakt, že CDU a CSU chcú rokovať iba o veľkej koalícii a odmietajú momentálne všetky iné alternatívy, teda i možnosť tolerovania menšinovej vlády strán únie pod vedením Angely Merkelovej zo strany SPD, o čom ako o reálnej alternatíve hovorí aj Martin Schulz. I pre lídra sociálnych demokratov však zostáva prioritou čo možno najstabilnejšia spolková vláda v Berlíne, avšak nezabúda pripomenúť, že jestvujú rôzne modely, ako ju vytvoriť.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)