Praha 12. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Tomio Okamura Facebook)
 
Český prezident Miloš Zeman prijal vo štvrtok na zámku v Lánoch predsedu a podpredsedu strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru a Radima Fialu, s ktorými hovoril o budúcej českej vláde pod vedením hnutia ANO. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Na snímke

Okamura po rokovaní uviedol, že by vo vláde nechcel súčasných ministrov Dana Ťoka (doprava) a Roberta Pelikána (spravodlivosť). Spokojný nie je ani s ministrom zahraničných vecí Martinom Stropnickým a ministerkou obrany Karlou Šlechtovou. Rokovanie o vláde by sa podľa predsedu SPD malo skončiť do júna.
“Prezidentova predstava je, že by sa mala dohodnúť vláda v nejakej konštelácii hnutia ANO, SPD a KSČM. Dúfame, že tie rokovania sa skončia v avizovanom časovom horizonte, teda do júna,” povedal po rokovaní v Lánoch predseda SPD Tomio Okamura.
“Ak by sme sa mali podieľať na vládnej konštelácii, tak chceme mať čo najväčšiu pravdepodobnosť, že splníme, čo sme sľúbili,” uviedol Okamura. Ďalej povedal, že s prezidentom síce nerokovali o personálnych otázkach, ale SPD podľa neho nie je spokojná so štyrmi ministrami. Vo vláde by podľa neho vôbec nemali byť Dan Ťok a Robert Pelikán. Spokojný nie je ani so Šlechtovou, ktorej vyčíta, že nie je odborníčkou na obranu, či Stropnickým.
Hlavné podľa predsedu SPD je, aby v ČR vznikla vláda s dôverou a aby to bola vláda odborníkov, čo presadzuje aj Zeman. Pokiaľ ho premiér v demisii Andrej Babiš s rokovaním o vláde na pôdoryse ANO s podporou SPD a KSČM neosloví, urobí to Okamura sám.
Na rokovanie o vládnej spolupráci ANO s podporou SPD a KSČM už prezident Miloš Zeman vyzval premiéra v demisii Andreja Babiša a predsedu KSČM Vojtěcha Filipa, s ktorým sa v Lánoch stretol v stredu.
Zeman na utorkovej schôdzke v Lánoch Babišovi odporučil, aby po krachu rozhovorov so sociálnymi demokratmi (ČSSD) rokoval o novej vláde aj s KSČM a pravicovo-populistickým hnutím Sloboda a priama demokracia (SPD).
 
 
Príspevok SPD bude rokovať o podpore vlády s ANO a KSČM zobrazený najskôr Hlavné správy.