Barcelona 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jordi Bedmar/Presidency Press Service)

Španielsky ústavný súd nariadil dnes dočasný zákaz mimoriadneho zasadania katalánskeho parlamentu so zámerom zabrániť ďalším krokom v úsilí Katalánska o získanie nezávislosti.
Na snímke katalánsky premiér Carles Puigdemont

Zasadanie sa malo konať na budúci týždeň v pondelok a miestni predstavitelia na ňom mali hlasovať o odtrhnutí sa tohto regiónu od Španielska.
Informovala o tom agentúra AP.
Na zablokovanie tohto zasadania vyzval i opozičný socialistický blok v katalánskom parlamente, kde majú separatistické strany tesnú väčšinu. Právnici regionálneho parlamentu takisto upozornili, že zasadanie bude nelegálne, pretože by sa na ňom rokovalo o výsledkoch referenda, ktoré ústavný súd už predtým zakázal.
Referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v nedeľu, vyvolalo v Španielsku vážnu politickú krízu.
Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval predsedu katalánskej vlády Carlesa Puigdemonta, aby upustil od plánov na vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu na severovýchode krajiny s tým, že sa tak predíde “ešte väčšiemu zlu”.
Rajoy v rozhovore pre agentúru EFE uviedol, že riešením vzniknutej situácie je “bezodkladný návrat k zákonnosti a uisteniu, že nedôjde k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Katalánska”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.