Madrid 2. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:Pablo Hasél Facebook)

Súd v Španielsku v piatok odsúdil ďalšieho rapera za velebenie teroristických skupín, podnecovanie k násiliu a urážky adresované španielskej kráľovskej rodine i štátnym inštitúciám, napríklad polícii. Ide v poradí už o druhého rapera, ktorého v uplynulých dvoch týždňoch poslali v Španielsku do väzenia za velebenie terorizmu, informovala agentúra AP.
Na snímke Pablo Hasél

Pabla Rivadullu, známeho pod umeleckým menom Pablo Hasél, odsúdili na trest v trvaní dva roky a jeden deň a zaplatenie pokuty vo výške 24.300 eur. Podľa súdu sa v rokoch 2014-2016 spomínaných priestupkov dopustil na sociálnej sieti Twitter. Súd v rozhodnutí uviedol, že zo spáchania rovnakých zločinov tohto muža usvedčili už v minulosti – v súvislosti s piesňami, ktoré v roku 2015 zverejnil na YouTube.
Španielsky najvyšší súd pred desiatimi dňami potvrdil rozsudok nad raperom, ktorý bol usvedčený z toho, že na internete šíril piesne vyzdvihujúce terorizmus, urážajúce španielsku kráľovskú rodinu a hroziace jednému z tamojších politikov násilím.
Išlo o Josého Miguela Arenasa Beltrána používajúceho umelecké meno Valtonyc.
Najvyšší súd mu stanovil 3,5-ročný trest väzenia, ktorý už predtým vymeral súd nižšej inštancie. Obžalovaný na súde argumentoval tým, že rapové piesne majú byť provokatívne a na jeho sporné texty sa vzťahujú zákony zaručujúce slobodu prejavu.
Hoci Valtonyc nie je veľmi známym umelcom, jeho prípad rozpútal v Španielsku debatu o slobode prejavu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.