Madrid 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Paul White)

Španielsky Senát schválil v piatok návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad Katalánskom.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy

Španielska vláda sa musí teraz rozhodnúť, ako a kedy aplikuje tieto opatrenia, medzi ktorými je aj obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu. Článok č. 155 bol aktivovaný po prvý raz v dejinách Španielska.
Za návrh hlasovalo 214 senátorov, 47 bolo proti a jeden sa zdržal. Podporili ho vládnuci ľudovci, opoziční socialisti aj centristi zo strany Ciudadanos.
Po tom, ako katalánsky parlament v piatok schválil rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska, premiér vlády v Madride Mariano Rajoy vyhlásil, že právny štát obnoví zákonnosť v Katalánsku. Rajoy tiež v stanovisku na Twitteri vyzval všetkých Španielov, aby zachovali pokoj.
Rajoy má podľa vlastných slov v úmysle odvolať katalánsku regionálnu vládu a prevziať kontrolu nad miestnymi inštitúciami vrátane polície, informuje agentúra DPA.
Podľa agentúry AP Rajoyova vláda prijme opatrenia schválené Senátom ešte v piatok večer na svojej mimoriadnej schôdzi.
Tisícky ľudí pred budovou katalánskeho parlamentu v uliciach Barcelony ováciami privítali vyhlásenie nezávislosti Katalánska. Hlasovanie sledovali na veľkoplošných obrazovkách a o po oznámení výsledkov začali jasať a tancovať.
Šéf Európskej rady Donald Tusk v reakcii na hlasovanie katalánskeho parlamentu uviedol, že Európska únia ho neuzná. “Pre EÚ sa nič nezmenilo,” napísal na Twitteri. Vyslovil nádej, že španielska vláda “uprednostní silu argumentov, a nie argument sily”.
České ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhlásenie nezávislosti Katalánska je v rozpore so španielskou ústavou. ČR ho preto nemôže uznať a Katalánsko považuje za súčasť Španielska.