Madrid 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-/Francisco Seco)

Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes v parlamente bránil svoj výkon na čele vlády. Rajoy musel odpovedať na otázky zákonodarcov o údajných korupčných škandáloch, spájaných s jeho vládnou konzervatívnou Ľudovou stranou (PP)
Na snímke v popredí úradujúci premiér Marian Rajoy a poslanci španielskeho parlamentu v parlamentnej sále

Rajoy vyhlásil, že túto záležitosť rozoberal v parlamente už mnohokrát a nevidí dôvod, prečo by to mal robiť zasa. Obvinil opozičné strany z pokusu zinscenovať inkvizičný výsluch.
Premiér svedčil v júli na súde v hlavnom korupčnom škandále, ktorý postihol jeho stranu. Išlo o program úplatkov za zmluvy so štátom, ktorý pomohol financovať premiérovu stranu. Bolo to vôbec prvýkrát, čo sa úradujúci španielsky premiér objavil na súde.
Rajoy, ktorý nie je oficiálne obvinený zo spáchania nejakého trestného činu, prešiel od popierania obvinení k priamym, otvoreným tvrdeniam, že si nikdy nebol vedomý páchania trestných činov v otázke straníckych financií.
Dnešné 35-minútové vystúpenie v parlamente začal príhovorom proti terorizmu, v ktorom vyjadril solidaritu s obeťami útokov v katalánskej metropole Barcelona a jej okolí z polovice tohto mesiaca. Zahynulo pri nich 15 ľudí a ďalších približne 150 osôb utrpelo zranenia.
Premiér ocenil prácu vlády pri vymaňovaní španielskej ekonomiky z ťažkej recesie a vyzval zákonodarcov, aby jednotne riešili hrozbu odtrhnutia vplyvného severovýchodného regiónu Katalánsko od Španielska.
K problému korupcie Rajoy povedal, že “v Španielsku nevládne beztrestnosť” a že tieto prípady budú stíhané a dostanú sa pred súd.
Popredná opozičná socialistická politička Margarita Roblesová vyhlásila, že Rajoy je “podozrievaný premiér”. Podľa nej sa ukázalo, že toleroval údajne protizákonné financovanie svojej strany a v dnešnom vystúpení v parlamente opäť nič neobjasnil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.