Madrid 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Paul White)

Premiér súčasne odvolal katalánsku vládu
Španielsky premiér Mariano Rajoy v piatok oznámil, že členovia katalánskej vlády budú zbavení funkcií a centrálne orgány prevezmú právomoci nad katalánskou administratívou. Taktiež uviedol, že rozpúšťa katalánsky parlament a 21. decembra sa budú v tomto regióne konať voľby.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy

Rajoy to vyhlásil po mimoriadnom zasadnutí vlády v Madride, ktorá sa rozhodovala, aké opatrenia prijme po tom, ako katalánsky parlament schválil vyhlásenie o nezávislosti.
Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že odvolanie katalánskych lídrov sa stretne s prudkým nesúhlasom v tomto regióne, kde tisíce ľudí oslavujú vyhlásenie nezávislosti.
Rajoy tiež uviedol, že španielska vláda požiada ústavný súd, aby rezolúciu o nezávislosti Katalánska vyhlásil za neplatnú.
Po vyhlásení nezávislosti katalánskym parlamentom schválil v piatok Senát v Madride návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého mohla španielska vláda odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.