Madrid 12. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)
 
Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu prirovnal snahy o odlúčenie sa v severovýchodnom regióne Katalánsko k zložitému procesu odchodu Británie z Európskej únie, informovala agentúra AP. Sánchez povedal, že obe úsilia sa spoliehajú na falošné argumenty, ktorým vystavujú občanov

Na snímke Pedro Sánchez

“Chcú dosiahnuť polarizáciu a odmietajú priestor pre umiernenosť a porozumenie,” uviedol Sánchez a vymenoval sériu klamstiev, ktoré podľa neho podporujú argumenty priaznivcov brexitu i katalánskych separatistov.
Líder Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) Sánchez tiež oznámil, že jeho vláda sa zíde na budúci týždeň v Barcelone a zvýši minimálnu mesačnú mzdu v krajine z 736 na 900 eur.
Stretnutie v metropole Katalánska naplánované na 21. decembra malo byť tiež signálom uvoľňovania sa napätých vzťahov s regionálnymi predstaviteľmi podporujúcimi nezávislosť. Aktivisti bojujúci za nezávislosť Katalánska však na tento deň zvolali protesty.
Lídri opozície z konzervatívnej Ľudovej strany (PP) a strany Občania (Cs) naliehajú na Sáncheza, aby voči Katalánsku zaujal tvrdý postoj. Chcú, aby premiér využil ústavné právomoci, ktoré centrálnej vláde umožnia prevziať priamu kontrolu nad vzdorovitým regiónom.
 
Príspevok Španielsky premiér porovnal “klamstvá” brexitu a katalánskych separatistov zobrazený najskôr Hlavné správy.