Madrid 17. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Paul White)
 
Predseda španielskej vlády Pedro Sánchez chce navrhnúť zrušenie imunity poslancov a ďalších volených zástupcov a takto obnoviť dôveru ľudí v politiku. Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke španielsky premiér Pedro Sánchez

Sánchez prišiel s týmto návrhom v pondelok, keď bilancoval prvých 100 dní svojej vlády, ktorá prebrala moc od konzervatívneho kabinetu vedeného Marianom Rajoyom.
Premiér spresnil, že španielskemu parlamentu predloží návrh na príslušnú zmenu v ústave krajiny. Podľa agentúry EFE dodal, že ním navrhovaná ústavná reforma by mohla začať platiť do 60 dní od predloženia do parlamentu.
Španielske médiá však pripomínajú, že vládni socialisti majú v parlamente podporu 84 z celkového počtu 350 poslancov. Napriek tomu Sánchez vyjadril nádej, že jeho návrh na uľahčenie trestného stíhania politikov si získa podporu poslancov naprieč politickým spektrom a stane sa príkladom, “prejavom empatie a solidarity”.
Sánchez sa pri predstavovaní odpočtu svojej vlády obrátil aj na opozíciu, ktorú vyzval, aby pomohla s hlbokými reformami potrebnými v krajine počas nasledujúceho desaťročia. Jeho výzva sa podľa denníka La Vanguardia týka aj návrhu na zrušenie imunity.
Strana Môžeme (Podemos) tento Sánchezov návrh medzičasom podporila, označila ho za “dobrú správu” a pripomenula, že toto opatrenia opakovane navrhovala už v minulosti.
Agentúra AP pripomenula, že nová vláda po nástupe do funkcie prisľúbila vykoreniť v krajine korupciu a zmodernizovať Španielsko. Bola však brzdená chaosom pri tvorbe zákonov a silnou opozíciou.
 
Príspevok Španielsky premiér chce zrušiť imunitu volených zástupcov zobrazený najskôr Hlavné správy.