Madrid 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot Rebelión)
 
Katastrofu Ukrajiny, mimoriadne škodlivé následky Majdanu, celkový úpadok krajiny, zúfalstvo obyvateľstva si stále častejšie všímajú už aj mnohí odborníci na Západe. Kamufláž a maskovanie „revolúcie hodnosti“, skrášľovanie skutočnosti a snaha čo najlepšie utajiť celú špinu a zverstvá, ktoré skľučujú túto krajinu, už takmer nefungujú. Stále viac európskych politikov, analytikov a novinárov hovorí o krachu Majdanu

Španielsky portál Rebelión

Španielsky novinár Higinio Polo na domácom informačnom portáli Rebelión zverejnil komentár, ktorý celkom reálne odráža súčasnú hospodársku, politickú a sociálnu situáciu na Ukrajine a nastavuje zrkadlo kyjevskému režimu. P
odrobuje tvrdej kritike konanie ukrajinského vedenia a prízvukuje, že sa táto krajina premenila na americkú kolóniu. Nenachádza žiadne ružové perspektívy a vôbec to nie je Beethovenova Óda na radosť…
„Uplynuli vyše štyri roky od prevratu na Majdane, inšpirovaného a podporovaného Spojenými štátmi, a ukrajinská ekonomika sa nachádza v katastrofickej situácii. Veľa ľudí to porovnáva s katastrofou, v ktorej sa ocitlo Rusko v 90. rokoch 20. storočia pod vedením vtedy milovaného Jeľcyn,” uvádza španielsky novinár.
“Zahraničný dlh dosahuje 50 miliárd dolárov, HDP klesá a je už nižší než v Maroku a Rumunsku, priemysel krachuje a významná časť rozpočtu ide na úroky z dlhu. Ukrajina sa stáva bankrotom a nespĺňa svoje záväzky. Rozpočet na rok 2019 bol riadený priamo Medzinárodným menovým fondom. Vláda je nútená zvyšovať ceny plynu, posielať úvery na stabilizáciu ekonomiky viac, než na sociálne potreby,“ dodáva.
„Navyše sú potrebné mechanizmy pre boj proti korupcii vo veľkom rozsahu, aby sa vydané úvery nedostali do mafiánskych chápadiel podnikateľov a politikov. Riadiace štruktúry pod vedením Janukovyča sa po prevrate na Majdane spojili s politickými štruktúrami podporujúcimi ultranacionalizmus, nenávisť voči Rusku, prenasledovanie komunistov a všetky odkazy na Sovietsky zväz. Tieto štruktúry sú založené na korupcii a úplatkárstve, žiadna inštitúcia nie je výnimkou,“ prízvukuje Higinio Polo.
„Ukrajina sa stala najchudobnejšou krajinou v Európe, jej populácia klesá a miera úmrtnosti je takmer dvakrát vyššia než miera pôrodnosti: za posledný rok sa na každých 100 mŕtvych narodilo iba 58 detí. Počet obyvateľov sa znížil z 52 miliónov v sovietskych rokoch na 44 miliónov v súčasnosti. Dokonca i hlava strany Baťkivščina, Júlia Timošenková, tvrdí, že sa krajina dostala  do slepej uličky,“ uvádza smutné štatistiky španielsky novinár.
„Vojna na východe pokračuje. Minské dohody nie sú rešpektované a prímerie na 500 kilometrovej hranici v Donbase je často porušované. Vedúci misie OBSE na Ukrajine, Alexander Hug, ktorý opustil svoju funkciu, uviedol, že sa počas posledných štyroch vojenských rokoch nič nezmenilo. Ukrajinské bezpečnostné služby sa podieľali na teroristickom útoku, ktorý skončil smrťou vodcu Donbasu Alexandra Zacharčenka koncom augusta 2018. Napätie  medzi krajinami sa rozšírilo do Azovského mora. Spojené štáty navrhli Ukrajine hliadkové člny, NATO bude uskutočňovať námorné hliadky, a v tom čase v Kyjeve sú stále silnejšie hlasy tých, ktorí chcú, aby Ukrajina ukončila dohodu z roku 2003 s Ruskom o Azovskom mori,“ pripomína Higinio Polo.
„Zástupca Ruska v OSN Vasilij Nebenzia oznámil, že Spojené štáty a Európska únia zatvárajú oči pred ukrajinským porušovaním Minských dohôd a vinia pritom Moskvu za vzniknutú situáciu. To isté koncom októbra urobil bývalý francúzsky prezident Francois Hollande a poľský prezident Alexander Kwasniewski,“ píše španielsky novinár.
„14. októbra 2018 na výročie založenia Organizácie ukrajinských nacionalistov, uskutočnili tisíce nacistov prehliadku s pochodňami v uliciach Kyjeva, vedené Olegom Fjodorovom, predsedom strany Svoboda – aj z požehnania vlády. Ukrajinská dobrovoľnícka armáda, ktorú  viedol Dmitrij Jaroš, zástupca a vodca fašistickej strany „Pravý sektor“, bola začlenená do pravidelnej armády. V nej dochádza k mučeniu a vraždám vojnových zajatcov,“ upozorňuje Higinio Polo.
„Nikto nič nečaká od nadchádzajúcich volieb. Ukrajina je dnes v troskách. V tejto krajine mladé ženy porodia deti, ktoré im odoberú pod zámienkou nechutnej lži nazvanej „náhradné  tehotenstvo“. Sú tam tábory, kde tisíce detí  za nacionalistických piesní dostávajú vojenský výcvik. Kurt Volker, bývalý agent CIA, bývalý zástupca USA v NATO a súčasný zvláštny  zástupca amerického ministerstva zahraničia pre záležitosti Ukrajiny vymenovaný Trumpom, má väčší vplyv, než samotný Porošenko, zberač majdanského ovocia,“ zdôrazňuje v závere svojho komentára na španielskom informačnom portáli Rebelión novinár Higinio Polo.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Španielsky portál Rebelión: “Ukrajina: Skaza Majdanu” zobrazený najskôr Hlavné správy.