Madrid 30. júna 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)

Je zaujímavé sledovať ako často sa dokážu vrcholoví politici vykrúcať, kamuflovať a dezinformovať. Španielsky minister zahraničných vecí José Borrell v interview pre Periodico označil Rusko za “starého nepriateľa”. Portál rusvesna píše ako po ruskom proteste (Rusi si predvolali španielskeho veľvyslanca v Moskve) a najmä po rozhovoroch Putina s lídrami Západu na stretnutí G20 v Osake začal José Borrel upravovať svoje vyhlásenia.

Na snímke Josep Borrell

V prvom rade José Borrel uviedol, že ide o nedorozumenie a zlý preklad. V ďalšej fáze sa začne s procesom spochybňovania tvrdení, ktoré dotyčný politik vyslovil. Aj Borrel začal zahmlievať: “Myslím, že ma Rusi nepochopili správne. Ja som nehovoril, že Rusko je nepriateľ Španielska, ja som hovoril o Európe. Povedal som, že Európa vidí, že jej bývalý ochranca USA prestávajú Európu chrániť a ako sa môže objaviť pre Európu nový nepriateľ v podobe ZSSR. Takéto chyby v ponímaní sa stávajú, myslím že Rusi prehnane ostro reagovali, už sme si to ale vyjasnili a všetko sa normalizovalo”

V diplomacii sa vždy ponecháva priestor jednotlivým stranám na manévrovanie a pomerne často sa používajú rôzne eufemizmy, ktoré majú obrúsiť hrany konfrontácie. Ale Borrel sa sám politicky demaskoval, podľa neho sa nedokáže Európa úspešne pred hrozbami brániť sama a potrebuje amerického pána, ktorý ju bude ochraňovať. Takí politici ako Borrel držia Európu voči USA v submisívnom postavení.

Samozrejme, v diplomatických kruhoch nikto nebude José Borrela označovať za klamára a proamerického slizkého a servilného vazala. V diplomatických kruhoch sa povie,  že v prípade Borrela ide o rozhľadeného relativizujúceho sofistu, ktorý viscioidne ctí demokratické civilizačné hodnoty prezentované v prvom rade láskavými americkými politickými tútormi.

František Olčaj

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj