Londýn 12. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Matt Dunham)

Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip privítali dnes španielsky kráľovský pár, ktorý pricestoval na trojdňovú štátnu návštevu Spojeného kráľovstva. Informuje o tom spravodajská stanica BBC.
Na snímke zľava britská kráľovná Alžbeta II., španielsky kráľ Filip VI., španielska kráľovná Letizia a britský princ Philip

Španielsky kráľ Filip VI. a kráľovná Letizia sa zúčastnili na slávnostnej vojenskej prehliadke v centre Londýna, stretli sa tiež s následníkom britského trónu princom Charlesom a jeho manželkou Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu. Návšteva je prvou štátnou návštevou španielskeho monarchu v Spojenom kráľovstve za uplynulých 31 rokov.
Všeobecne sa predpokladá, že ide o poslednú príležitosť, keď sa na štátnej návšteve zúčastní 96-ročný princ Philip, vojvoda z Edinburghu, predtým, ako sa na jeseň vzdá verejných štátnických povinností.
Kráľ Filip VI. následne absolvoval s Alžbetou II. tradičnú jazdu v kočiari po ulici The Mall, na ktorej ich sprevádzal pluk čestnej kráľovskej stráže. Vojvoda z Edinburghu cestoval s kráľovnou Letiziou v samostatnom kočiari.
Vo večerných hodinách čaká španielskych hostí štátny banket v Buckinghamskom paláci, očakáva sa i prítomnosť princa Harryho a princa Williama s manželkou Catherine. Pre Harryho to bude prvá účasť na štátnej návšteve.
Vo štvrtok Filip VI. zavíta do Westminsterského opátstva, kde položí veniec k hrobu neznámeho vojaka a navštívi hrobku Eleonóry Kastílskej, španielskej princeznej z 13. storočia, ktorá sa vydala za anglického kráľa Eduarda I.
Medzi očakávanými politickými témami, ktorými sa lídri budú zaoberať, figurujú brexit a spory ohľadom Gibraltáru – britského závislého strategického územia na území Španielska, pripomína britské médium.