Madrid 30. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Španielsky generálny prokurátor vzniesol v pondelok obvinenia zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií proti katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi a členom jeho regionálneho kabinetu. Prokurátor chce taktiež vzniesť obvinenia proti vláde regionálneho parlamentu.
Na snímke katalánsky premiér Carles Puigdemont

Informovala o tom agentúra AP. Za tieto zločiny podľa AP môžu byť spomínaní predstavitelia na základe španielskych zákonov odsúdení na 30, 15 a 6 rokov väzenia.
Hlavný prokurátor José Manuel Maza vyhlásil, že požiada sudcov o preventívne opatrenia voči týmto funkcionárom, ale neuviedol, či by šlo o ich okamžité zatknutie a následné umiestnenie do väzby.
Španielska vláda v Madride odvolala v sobotu katalánsky kabinet pod vedením Carlesa Puigdemonta a oficiálne zaviedla nad Katalánskom priamu kontrolu. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v piatok katalánsky parlament rozpustil a uviedol, že 21. decembra sa v tomto regióne budú konať voľby.
Puigdemont v sobotu vyzval na pokojný odpor a “demokratickú opozíciu” voči Madridu, ale nespresnil, akým spôsobom chce so svojimi prívržencami vzdorovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.