Kanárske ostrovy 26. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Španielsky astrofyzik Héctor Socas z Astrofyzikálneho inštitútu na Kanárskych ostrovoch vyvinul metódu vyhľadávania signálov, ktorá umožňuje overiť, či v iných hviezdnych systémoch existujú inteligentné bytosti ako ľudia.

Ilustračné foto

Podľa Héctora je ľudstvo dnes „na pokraji objavenia mimozemského života” pomocou budúcich veľkých ďalekohľadov, ktoré nám umožnia analyzovať atmosféru iných planét.
„V chemickom zložení atmosféry existujú určité prvky, ktoré nazývame biomarkery, ktoré môžu s takmer absolútnou istotou ukazovať prítomnosť života,” povedal Héctor Socas pre Sputnik Mundo.
Podľa astrofyzika vedci veria, že v budúcich desaťročiach budú ďalekohľady také veľké, že umožnia detekciu mimozemského života.
Vo svojej práci publikovanej v časopise The Astrohpysical Journal bádateľ ponúka rôzne nové spôsoby, ako identifikovať stopy, ktoré by mohli zanechať pokročilé technológie v iných hviezdnych systémoch s inteligentným životom.
Ale háčik je v tom, že španielsky vedec berie ako základ ľudstvo a jeho činnosť, zatiaľčo cudzí inteligentný život môže byť veľmi odlišný od človeka.
„Vždy porovnávam hľadanie mimozemského života s hľadaním ihly v kope sena, pritom neviete, akého tvaru a farby je táto ihla. A všeobecne si nie som istý, že tam vôbec je. Preto si myslím, že by sme mali skúsiť všetky možné spôsoby hľadania,” povedal Héctor Socas.
Naše rádiové signály sú veľmi slabé, aby boli detekované zo vzdialenosti iných hviezd. Ale pokiaľ budeme pokračovať v umiestňovaní umelých družíc s tempom ako teraz, už do roku 2200 budeme schopní rozpoznať mimozemský život cestou, ktorú navrhol Héctor.
V tomto prípade však vzniká ďalšia otázka. Dnes vedci vedú spory, či by ľudstvo vôbec malo hľadať mimozemský život a vysielať signály o našej existencii.
„Myslím si, že o tomto probléme budú v určitom okamihu rozhodovať nie vedci, ale celé ľudstvo, možno prostredníctvom globálneho referenda,” navrhol astrofyzik.

Príspevok Španielsky astrofyzik vynašiel metódu hľadania mimozemského života zobrazený najskôr Hlavné správy.