Madrid 23. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marcos Moreno)
 
Španielsko poslalo vo štvrtok späť do Maroka 116 migrantov, ktorí v stredu prekonali oplotenie oddeľujúce Maroko od španielskej severoafrickej enklávy Ceuta. Informovalao tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu španielskeho ministerstva vnútra.

Ilustračné foto

Šesť metrov vysoké oplotenie z ostnatého drôtu sa pokúsili prekonať stovky migrantov, na španielsku pôdu sa dostalo 118 z nich. Migranti pri týchto pokusoch poleptali kyselinou a nehaseným vápnom dovedna siedmich policajtov.
Polícia identifikovala všetky tieto osoby a pred začatím procesu ich vyhostenia im poskytla právnu a lekársku pomoc, čo migranti prijali, uviedol hovorca rezortu vnútra.
Dodal, že dvom migrantom povolili v krajine zostať, keďže šlo o mladistvé osoby.
Hovorca neskôr uviedol, že všetci migranti boli informovaní o tom, že majú právo v krajine požiadať o azyl, ale nikto z nich túto ponuku neprijal.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International tento rýchly návrat migrantov do Maroka kritizovala a vo vyhlásení uviedla, že v takom rýchlom konaní “je zložité zaručiť individuálny prístup so všetkými zárukami”. Organizácia spresnila, že v takom krátkom čase je zložité poskytnúť kvalitnú právnu pomoc i tlmočníkov a určiť potenciálnych žiadateľov o azyl.
Hraničné oplotenie okolo Ceuty a ďalšej španielskej enklávy Melilla sa pokúšajú každoročne zdolať tisíce subsaharských migrantov žijúcich nelegálne v Maroku. Ich cieľom je dostať sa takto na územie Európskej únie bez toho, aby sa museli vydať na nebezpečnú cestu cez Stredozemné more.
Príspevok Španielsko vrátilo do Maroka migrantov, ktorí prenikli do jej enklávy Ceuta zobrazený najskôr Hlavné správy.