Barcelona/Madrid 7. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/Francisco Seco)

Člen katalánskej, separatistami vedenej vlády Santi Vila vyzval na “prímerie” so Španielskom, aby sa oslabilo napätie po spornom referende o nezávislosti prosperujúceho regiónu
Ilustračné foto

Vila, člen katalánskej vlády zodpovedný za rezort obchodu, povedal v piatok večer pre rozhlasovú stanicu Cadena SER, že sa usiluje presadiť “prímerie” so španielskymi predstaviteľmi, počas ktorého by dostal “dialóg novú príležitosť”.
Vila povedal, že v týchto chvíľach je proti jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Katalánska a chce, aby na oboch stranách vznikli komisie odborníkov, ktoré budú spolu pracovať na riešení politickej krízy.
Separatisti tvrdia, že v katalánskom referende o nezávislosti z 1. októbra jasne zvíťazili. Avšak centrálna vláda v Madride uviedla, že ľudové hlasovanie bolo protizákonné, protiústavné a je teda neplatné.
V referende, ktoré poznačili brutálne zásahy polície, odovzdala hlas necelá polovica oprávnených voličov.
Dnes sa v Madride a Barcelone zhromaždili tisíce ľudí, ktorí vyzvali na dialóg v politickej kríze, spôsobenej katalánskym referendom o odtrhnutí regiónu od Španielska.
Ľudia v bielom oblečení sa zišli v španielskom hlavnom meste Madrid aj v katalánskej metropole Barcelona pod heslom “Nemali by sme viesť rozhovory?”, čo bol odkaz španielskym politikom v Madride.
Organizátori týchto zhromaždení požiadali ľudí, aby nepriniesli žiadne vlajky – španielske ani katalánske, a aby si dali biele oblečenie.
V Madride sa zároveň konalo ďalšie zhromaždenie za jednotu Španielska a proti nezávislosti Katalánska. Títo účastníci niesli množstvo španielskych vlajok, pričom niektorí skákali do fontány a tancovali.