Barcelona 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Španielska polícia dnes oficiálne potvrdila, že teroristi, ktorí majú na konte štvrtkový útok z Barcelony i následný pokus o útok v letovisku Cambrils, zhromaždili pre podstatne väčšie akcie alebo viacero útokov najmenej 120 plynových fliaš
Teroristická bunka, ktorá chcela tri prenajaté dodávky naplniť trhavinou, mala v úmysle buď paralelne alebo s minimálnym časovým odstupom zaútočiť na tri ciele v katalánskej metropole.

Údajne hlavným cieľom teroristov bola svetoznáma katedrála Sagrada Familia, dielo budované podľa návrhov architekta Antoni Gaudího (1852-1926), ktoré je jedným zo symbolov Barcelony a ktorého dokončenie je naplánované na rok 2026. Práve v jej priestoroch sa dnes konal spomienkový obrad a omša za obete za účasti kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie, ako aj premiéra Mariana Rajoya.
Druhým cieľom teroristov bola najznámejšia ulica mesta La Rambla, kde napokon útok aj realizovali s využitím dodávky vrážajúcej do chodcov. Aj tu by však auto naložené trhavinou zrejme spôsobilo ešte tragickejšie následky.
O treťom cieli ešte ani vyšetrovatelia nemajú istotu. Je však pravdepodobné, že by sa ním bola stala zábavná štvrť pri barcelonskom prístave, ktorú navštevujú hlavne mladí ľudia a turisti a v ktorej sa nachádza množstvo nočných podnikov predstavujúcich trne v očiach radikálnych islamistov.
Informácie o faktickom pláne A, ktorý teroristi nahradili realizovaným plánom B, prinieslo exkluzívne s odvolaním sa na zdroje vyšetrovateľov španielske internetové noviny El Espaňol.
Pôvodný plán teroristov zničila stredajšia explózia v dome v Alcanare, ktorú pôvodne považovali vyšetrovatelia za nešťastnú udalosť. Po útoku v Barcelone však vyšli najavo súvislosti a fakt, že práve tento dom mal byť miestom výroby náloží teroristov a ich útočiskom.
Tu bunka skladovala spomínané množstvo plynových fliaš, navyše tu objavili i stopy trhavín y TATP, ktorú iní teroristi využili už v minulosti pri útokoch v Londýne i v Paríži, ako aj biologické stopy troch osôb.