Gibraltar 20. júna 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Emilio Morenatti)

Madrid predložil nové námietky týkajúce sa britskej vojenskej prítomnosti na Gibraltári, pričom naďalej odoláva tlaku NATO, ktoré sa dlhodobo snaží zabrániť tomu, aby v neďalekom španielskom prístave Ceuta tankovali lode ruského námorníctva.

Na snímke mys Gibraltar

Španielsky veľvyslanec pri OSN Agustín Santos Maraver kritizoval Veľkú Britániu kvôli jej vojenským zariadeniam v Gibraltári počas vystúpenia vo Výbore OSN pre dekolonizáciu.

Santos zopakoval, že Španielsko žiada o prinavrátenie mysu Gibraltár „nelegálne obsadeného“ Britmi pričom dodal, že britská vojenská prítomnosť by mala byť hlavným bodom diskusie o dekolonizácii.

Medzičasom, hliadková loď Vasily Bykov ruského námorníctva zakotvila v prístave Ceuta, ktorý je španielskou enklávou na severe Afriky. To, že lodi bolo umožnené tankovanie, naznačuje, že španielske úrady akceptujú ruskú armádu viac ako ich bývalého koloniálneho nepriateľa, Veľkú Britániu.

Španielsko pritom čelí opakovanému nátlaku zo strany spojencov z NATO, aby prestalo prijímať ruské vojnové lode za účelom dotankovania v Ceute.

Vláda konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya v roku 2016 zastavila túto prax, ale tá bola obnovená po volebnom víťazstve socialistického premiéra Pedra Sancheza v roku 2018.

Británia kontrolovala Gibraltár od roku 1704, po zabratí územia vo vojne o španielske dedičstvo. Španielsko sa opakovane snažilo získať polostrov späť do vlastných rúk.

Táto otázka sa od roku 1982 nerieši, keďže spoločné členstvo Spojeného kráľovstva a Španielska v Európskej únii symbolicky zrušilo hranicu. Téma sa však znovu otvorila po referende o brexite.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj