Bratislava 22. marca 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Claudio Furlan/LaPresse via AP)

V posledných hodinách Španieli uviedli, že majú viac ako 20 000 nakazených a cez  1 200 mŕtvych. Podľa španielskeho ministra zdravotníctva Salvadora Illa najhoršie dni len Španielsko čakajú. Španieli však musia urobiť všetky drastické opatrenia čo najskôr, aby šíreniu vírusu zabránili, aj keď to bude mať drastický dopad na španielsku spoločnosť.  Španieli sú po Číne a Taliansku treťou krajinou s najviac nakazenými, predbehli dokonca Irán. Polovica španielskych nakazených bola hospitalizovaná, pozitívnou správou je, že počet prepustených pacientov z nemocničného ošetrenia sa zvyšuje

Ilustračné foto

Najviac postihnutým regiónom v Španielsku je Madrid. Je to pochopiteľné, v Madride a okolitých oblastiach žije 14 miliónov obyvateľov.  V prepočte počet obyvateľov/počet nakazených však vedú španielske provincie La Rioja a Aláva (sever Španielska, množstvo moslimov z Afriky), kde je výskyt nakazených v porovnaní s populáciou najvyšší.

Podľa španielskych odborníkov zažije Madrid v najbližších dňoch zaťažkávajúcu skúšku, pretože sa počet nakazených veľmi prudko zvýši a je otázne, či izolačné opatrenia prišli včas, aby zabránili šíreniu epidémie. Ak bude potrebovať veľký počet obyvateľov Madridu lekársku pomoc, nemusia to nemocnice a zdravotníci v Madride zvládnuť.  Už teraz Madrid vykazuje v prípadoch jednotiek intenzívnej starostlivosti prvé príznaky preťaženia, pomôcť však môže armáda.

Španielski odborníci uviedli, že nevedia vysvetliť prečo v Nemecku majú približne 15 000 diagnostikovaných prípadov a úmrtnosť približne 0,2%, pritom Berlín je podobná veľká metropola ako Madrid. V Španielsku presahuje úmrtnosť 5% a v Taliansku 8%. Nižšia úmrtnosť v Nemecku podľa španielskych expertov prekvapila aj samotných Nemcov. Dôvodov, prečo majú Španieli väčšiu úmrtnosť ako Nemci spočíva podľa niektorých odborníkov nielen v kvalite dostupnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je v Nemecku stále vyššia ako v Španielsku, ale aj v skutočnosti, že napríklad v Madride žije obrovské množstvo imigrantov z Afriky a Latinskej Ameriky, tí ani v materských krajinách a ani v Španielsku nemali tak vysokú úroveň zdravotnej starostlivosti akú poznajú v Nemecku.

Španieli sa zo všetkých síl snažia dostať situáciu pod kontrolu, podľa niektorých novinárov situácia v madridskej oblasti Getafe pripomína scény z vojnových filmov. Zaintubovaní polonahí a stonajúci pacienti preplnili jednotky intenzívnej starostlivosti, v Madride pribudlo v posledných hodinách 1672 pacientov. Vyťaženie nemocníc je enormné jedna sestra pripadá na dvoch pacientov, lekári a sestričky sa pohybujú v špeciálnych kombinézach. V priemere ostávajú pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti 2 – 3 týždne, každodenne sa bojuje o ich prežitie. Španielski lekári pracujú v špeciálnych kombinézach. Kontrolu kombinéz si vykonávajú zdravotníci navzájom, všetko sa čistí alkoholovým gélom, zdravotníci pracujú vždy vo dvojiciach.

Španielski lekári a medicínsky personál pracujú nadčas, práca v kombinézach je podľa nich stresujúca, pociťujú nedostatok kyslíka, priezory na maskách sa im zahmlievajú. Všetci chorí, ktorí potrebujú špeciálnu starostlivosť majú ťažkú pneumóniu, ktorá si vyžaduje núdzovú intubáciu a pripojenie k respirátoru, čo si vyžaduje množstvo ľudských a technických zdrojov. Španielski lekári a medicínsky personál sa obávajú, že čoskoro sa im minú ochranné prostriedky, obávajú sa nakazenia, pretože sú vystavení práci vo vysoko kontaminovanom prostredí.

Lekári sú v neustálom kontakte s rodinami pacientov, nachádzajúcich sa v domácej starostlivosti, pacienti, ktorí sa vystrábia z najhoršieho sú posielaní do domáceho ošetrenia. Španielski lekári a medicínsky personál pracujú vždy jeden deň 24 hodín, nasledujú dva dni voľna. Postupne prichádza k zaškoľovaniu lekárov z iných oddelení, aby boli schopní vykonávať prácu, ktorá sa robí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Z Číny prúdia lietadlá, ktoré prinášajú potrebný lekársky materiál.

V Španielsku podobne ako v Taliansku prichádza k situácii, že lekári už nie sú schopní zabezpečiť kvôli obrovskému množstvu nakazených Covid-19 pomoc všetkým pacientom, takže  v prípade ak je nedostatok respirátorov, pristupujú už španielski lekári podobne ako talianski lekári k selekcii, čo znamená, že pacienti starší ako 70 rokov sú nákazou naozaj smrteľne ohrození

František Olčaj

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj