Madrid 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)
 
Zamestnanci španielskych železníc vstúpia 21. decembra do celoštátneho štrajku, ktorý plánujú ukončiť až po vianočných a novoročných sviatkoch 7. januára. Štrajk je zameraný proti znižovaniu počtu pracovných miest a na zlepšenie pracovných podmienok v odvetví. Informovali o tom v utorok odbory železničiarov, ktoré citovala agentúra AFP

Ilustračné foto

Hlavným dôvodom pre tento štrajk je “pokračujúce znižovanie počtu pracovníkov” železničnej dopravnej spoločnosti Renfe a štátnej spoločnosti Adif spravujúcej železničnú infraštruktúru, uviedla vo vyhlásení odborová organizácia CCOO, ktorá je jednou z hlavných odborových organizácií zastupujúcich železničných pracovníkov.
“Mobilizujeme sa, aby sme obnovili stratené pracovné miesta, zlepšili kúpnu silu a zabezpečili, že dohodnuté zvýšenie platov nadobudne účinnosť,” povedal generálny tajomník úseku pracovníkov železníc v CCOO Manuel Nicolás Taguas.
Podľa údajov odborov sa od roku 2005 počet pracovníkov zamestnávaných zmienenými dvoma spoločnosťami zodpovednými za španielsku železničnú sieť znížil približne o 5000 na zhruba 26.000 zamestnancov.
 
Príspevok Španielski železničiari budú štrajkovať počas vianočných a novoročných sviatkov zobrazený najskôr Hlavné správy.