Barcelona/Madrid 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Paul White)

Španielske strany vytvorili komisiu, ktorá preskúma jeden z článkov Ústavy, v  ktorom je možnosť odvolania vedenia katalánskej vlády
Španielske politické strany určili v pondelok 27 senátorov, aby preskúmali, ako konkrétne môže vláda v Madride zasiahnuť do riadenia Katalánska a zastaviť pokusy tohto regiónu o vyhlásenie nezávislosti.
Na snímke španielsky premiér Mariano Rajoy

Komisia vytvorená v pondelok pozostáva z 15 členov vládnucej Ľudovej strany (PP) španielskeho premiéra Mariana Rajoya a zo šiestich členov vedúcej opozičnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), pričom menšie strany si podelili zvyšok.
Do článku 155 španielskej ústavy, ktorý bude komisia skúmať, patrí aj možnosť odvolania katalánskej regionálnej vlády presadzujúcej nezávislosť, vrátane odvolania jej predsedu Carlesa Puigdemonta a jeho ministrov.
Komisia podľa očakávania oboznámi Puigdemonta so svojimi plánmi a pozve ho, aby jej vysvetlil svoj postoj, s najväčšou pravdepodobnosťou do štvrtka 26. októbra – ešte pred piatkovým hlasovaním španielskeho Senátu o aktivovaní článku 155.
Rajoyova strana má v španielskom Senáte nadpolovičnú väčšinu, čo zaručuje schválenie plánu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.