Madrid 28. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hermine Poschmann)
 
Španielske plavidlá zachránili v priebehu piatka a soboty takmer 1000 migrantov, ktorí sa snažili preplaviť zo severnej Afriky do Španielska. Informovala o tom agentúra AP. 

Loď nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline

Španielska námorná záchranná služba uviedla, že len v priebehu sobotňajšieho dopoludnia vyzdvihla z 10 plavidiel v Stredozemnom mori celkovo 206 migrantov.
Piatková bilancia predstavovala 774 zachránených z 52 člnov. Väčšina migrantov bola zachytená v oblasti Gibraltárskeho prielivu, čo je najužšie miesto medzi severoafrickým a európskym pobrežím. Niekoľko člnov objavili španielski záchranári aj v Alboránskom mori východne od Gibraltáru a pri pobreží provincie Alicante.
Správy o záchrane stoviek migrantov smerujúcich do Španielska prichádzali aj v predchádzajúcich dňoch.
Počty utečencov a iných migrantov, ktorí sa plavia cez Stredozemné more do Španielska, sú tento rok vyššie ako v prípade Talianska, ktoré čelilo hlavnému náporu v predchádzajúcich rokoch. Podľa aktuálnych údajov prišlo od začiatku tohto roka na španielske pobrežie už viac než 20.000 takýchto osôb. Na nebezpečnú plavbu sa mnohí vydávajú za pomoci pašerákov z pobrežia Alžírska a Maroka.
 
Príspevok Španielske lode našli za dva dni približne 1000 migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.