Madrid 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Ochoa de Olza)

Španielska vláda prijala nové opatrenia na kontrolu rozpočtových výdavkov autonómneho regiónu Katalánsko. Informoval o tom dnes v Madride španielsky minister financií Cristóbal Montoro.
Na snímke španielsky minister financií Cristobal Montoro

Podľa agentúry AP Montoro vysvetlil, že španielska vláda schválila sériu zmlúv, ktorá ustanovuje inovatívny systém kontroly výdavkov Katalánska.
Minister uviedol, že dané opatrenie by malo byť dostatočnou zárukou, že sa z rozpočtových prostriedkov bude financovať protizákonná činnosť. Spresnil, že katalánske úrady majú 48 hodín na to, aby sa s týmito novými pravidlami oboznámili.
K tomuto kroku vláda v Madride pristúpila v situácii, keď sa v Katalánsku pripravuje referendum o jeho nezávislosti vypísané na 1. októbra. Ústredná vláda tento plebiscit považuje za protizákonný a napadla ho na ústavnom súde.
Katalánska vláda vo štvrtok oznámila Madridu, že nebude podávať týždňové správy o svojom hospodárení, ako jej to v júli – avšak v mesačných intervaloch – nariadilo Montorom vedené ministerstvo.
Podpredseda katalánskej vlády Oriol Junqueras, ktorý zodpovedá za ekonomické záležitosti, uviedol, že tieto kontroly boli politicky motivované. Montoro ich však bránil s tým, že ich cieľom bolo zabezpečiť v Katalánsku rozpočtovú stabilitu a chrániť španielsky právny poriadok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.