Madrid 31. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Mariscal)

Španielska vláda pripravuje nové opatrenia na pomoc domácnostiam a oslobodenie malých firiem od platieb sociálneho zabezpečenia počas tzv. koronakrízy

Na snímke poslanci španielskeho parlamentu

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Španielsku už dosiahol 8189, zatiaľ čo potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom vzrástli približne o 11 % na 94.417.

Šéf záchrannej služby Fernando Simon, ktorý mal v pondelok (30. 3.) pozitívny test na nový koronavírus, počas videokonferencie uviedol, že Španielsko pravdepodobne nebude potrebovať ďalšie reštriktívne opatrenia okrem tých, ktoré už boli zavedené. Španielsko už v počte obetí ochorenia COVID-19 prekonalo Čínu a má druhý najvyšší počet mŕtvych po Taliansku.

Zdroj z vlády, ktorý nechcel byť menovaný, naznačil, že súčasťou balíka pomoci vo výške 700 miliónov eur, ktorý vláda pravdepodobne schváli v utorok, bude zastavenie núteného vysťahovania najzraniteľnejších domácností na obdobie šesť mesiacov po zrušení výnimočného stavu.

Bude sa to týkať nezamestnaných, pracovníkov, ktorí boli dočasne prepustení alebo majú skrátené hodiny, a samostatne zárobkovo činných osôb s nízkym príjmom. Predchádzajúce balíky pomoci, ako napríklad moratórium na splátky hypotéky, mali pritom prísnejšie kritériá.

Investičné fondy a iní veľkí vlastníci budú musieť akceptovať 50-percentnú stratu z dlhu, ktorý im spôsobili nájomcovia, alebo reštrukturalizovať tento dlh na dva až tri roky. Nájomné zmluvy, ktorých platnosť sa končí v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa automaticky obnovia na ďalších šesť mesiacov.

Vláda tiež skúma šesťmesačné „prázdniny“ pri platbách sociálneho zabezpečenia pre malé podniky a samostatne zárobkovo činné osoby.

Predstavitelia rezortu zdravotníctva v pondelok uviedli, že striktné opatrenia a blokáda v Španielska, ktoré patria medzi najprísnejšie v Európe, už začínajú prinášať výsledky v podobe o niečo menšieho denného nárastu infikovaných.

Ale poprední podnikatelia kritizovali nedávne sprísnenie obmedzení, ktoré bránia ich pracovníkom opustiť svoje domovy. A sťažovali sa, že pre nedostatočné konzultácie so súkromným sektorom neboli na ne firmy pripravené.

„Španielsko je krajina, v ktorej až 95 % podnikov predstavujú malé firmy, často len s jedným alebo dvoma zamestnancami. Nemôžu zostať doma uväznení, musia sa dostať von a pracovať,“ uviedol zástupca generálneho riaditeľa obchodnej skupiny CEOE Inigo Fernández de Mesa.

Premiér Pedro Sánchez očakáva, že pokles ekonomickej aktivity pre pandémiu nového koronavírusu spôsobí v roku 2020 recesiu. Medzitým ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová navrhla zvýšenie rozpočtu Európskej únie, aby lepšie zvládla hospodárske dôsledky pandémie.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj