Madrid 8. februára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)
 
Španielska vláda v piatok oznámila, že prerušuje rokovania s predstaviteľmi Katalánska o budúcnosti tohto regiónu. Ako oznámila podpredsedníčka španielskej vlády Carmen Calvo, predstavitelia Katalánska naďalej trvajú na uskutočnení referenda o budúcnosti Katalánska, čo podľa Madridu nie je prípustné a preto ďalšie rokovania medzi centrálnou vládou a predstaviteľmi tohto španielskeho regiónu nie sú možné

Na snímke Carmen Calvo

Predstavitelia Katalánska na to reagovali s tým, že oni sú ďalším rokovaniam otvorení a prerušenie rokovaní je iniciatívou španielskej centrálnej vlády. Tá podľa jej podpredsedníčky Carmen Calvo núkala Kataláncom iné spôsoby riešenia situácie, okrem iného aj zvýšenie finančnej pomoci ich regiónu, tí to však odmietli a naďalej trvajú na referende.
Situácia okolo Katalánska sa môže v najbližšom čase ešte viac radikalizovať najmä preto, že už o niekoľko dní sa začínajú dlho očakávané súdne procesy s katalánskymi predstaviteľmi, ktorých Madrid pozatýkal po – z pohľadu španielskej vlády – nelegálnom referende o katalánskej samostatnosti z roku 2017. Španielsko vtedy proti referendu brutálne zakročilo, pozatýkalo takmer celú katalánsku politickú špičku a s nečakanou razanciou zasiahlo aj proti účastníkom referenda a občanom v uliciach.
 
Príspevok Španielska vláda prerušila rokovania s Katalánskom, jeho predstavitelia trvajú na referende zobrazený najskôr Hlavné správy.