Madrid 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)
 
Španielska vláda v utorok varovala, že na zaistenie bezpečnosti v Katalánsku nasadí Národnú políciu, ak tá katalánska nedokáže zastaviť narušenia dopravy, akým bola víkendová blokáda dôležitej diaľnice radikálnymi separatistami. Informovala o tom agentúra AP

Ilustračné foto

Stovky radikálnych separatistov zatarasili v sobotu diaľnicu AP-7, začínajúcu pri katalánskom pobreží Stredozemného mora na hraniciach s Francúzskom a končiacu v regióne Andalúzia na juhu Španielska. Blokáda trvala vyše 15 hodín. Traja španielski ministri požiadali v utorok listom svojich katalánskych rezortných kolegov o vysvetlenie, prečo voči blokáde nezasiahla katalánska polícia Mossos d’Esquadra, nad ktorou má kontrolu regionálna vláda.
Agentúra AFP informovala, že španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska varoval, že ak regionálna polícia nevykonáva “úlohy…, ktoré má pridelené”, tak s primeranosťou “nariadime zasiahnuť štátnym bezpečnostným silám”, ak to bude potrebné.
“Nie je normálne, aby boli v modernej a civilizovanej krajine na 15 hodín odstavené diaľnice, pretože stovky ľudí chcú protestovať,” uviedol v pondelok v Bruseli španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell.
Katalánsko, Baskicko a Navarra sú jediné tri španielske regióny, ktoré majú vlastnú políciu. Vo zvyšku Španielska dohliadajú na poriadok španielska Národná polícia a Občianska garda (Guardia Civil).
 
Príspevok Španielska vláda hrozí, že do Katalánska vyšle národnú políciu zobrazený najskôr Hlavné správy.