Barcelona 1. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)

K zrážkam medzi políciou a voličmi došlo dnes na viacerých miestach v Katalánsku, kde sa koná referendum o nezávislosti tohto regiónu od zvyšku Španielska. Informovala o tom agentúra DPA
Španielski policajti v potýčkach s voličmi počas referenda o nezávislosti Katalánska v Barcelone 1. októbra 2017.

Najmenej 38 zranených si vyžiadali do dnešného poludnia zásahy španielskej polície proti ľuďom, ktorí sa v Katalánsku pokúšali hlasovať v referende o nezávislosti tohto regiónu. Tri osoby utrpeli ťažké zranenia, uviedol denník El Periódico s odvolaním sa na regionálne ministerstvo zdravotníctva.
Jedno z mnohých videí zachytávajúcich policajné zásahy zverejnil na Twitteri aj redaktor El Periódica Xabier Barrena, ktorého policajti pred školou Ramona Llulla v Barcelone zasiahli obuškami a kopali.
Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont, ktorý už hlasoval, ale v inej miestnosti, ako pôvodne zamýšľal, obvinil vládu v Madride, že používa “neoprávnené a úplne neadekvátne a nezodpovedné násilie”, to však pomohlo zbaviť sa všetkých pochybností pri hlasovaní.
Pobúrenie z toho, čo sa deje v Katalánsku, vyjadrila dnes i britská spisovateľka J.K. Rowlingová. “Je to odpudzujúce a neospravedlniteľné,” napísala na Twitteri.
Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull podľa agentúry AP oznámil, že vzhľadom na napätú situáciu môžu občania voliť všade, kde nájdu otvorenú volebnú miestnosť. Môžu odovzdať aj hlasovacie lístky, ktoré si stiahli z internetu a vytlačili doma.
Organizátori referenda tvrdia, že otvorených je 73 percent z 2315 volebných miestností.
Najprudšie zrážky vypukli v katalánskej metropole Barcelona, kde polícia násilím zabránila niekoľkým stovkám ľudí vstúpiť do volebnej miestnosti. Na rozohnanie davov používa aj gumené projektily.
Napätá atmosféra zavládla aj v meste Girona na severovýchode Katalánska, kde polícia nechcela vpustiť voličov do hlasovacej miestnosti a viacero jej príslušníkov miestnosť, ktorá sa podľa spravodajskej televízie CNN nachádza v miestnej škole, obsadilo. V Girone mal o 09.30 hod. hlasovať aj katalánsky líder Carles Puigdemont, ktorý stojí na čele miestneho separatistického hnutia.
Madrid trvá na tom, že referendum o nezávislosti Katalánska je protiústavné a usiluje sa ho prekaziť. Centrálna vláda vyslala do tohto autonómneho regiónu policajné posily v počte niekoľko tisíc príslušníkov.
Španielske súdy nariadili polícii, aby za pomoci kordónov uzavrela v Katalánsku školy, ktoré majú slúžiť ako hlasovacie miestnosti, a skonfiškovala volebné urny a hlasovacie lístky.