Berlín/Stuttgart 26. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/DPA-Christophe Gateau)

Nemecko sa podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna nachádza na prahu epidémie nového koronavírusu

Na snímke nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn

„Musíme žiaľ priznať, že situácia sa v posledných hodinách zmenila,“ povedal Spahn v stredu počas telefonickej konferencie s ministrami zdravotníctva jednotlivých spolkových krajín. Pandémia zatiaľ nevypukla, ale je dôležité, aby sme boli na túto situáciu pripravení, zdôraznil Spahn.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu je podľa ministra otázne, či bude fungovať doterajšia stratégia na zamedzenie šírenia vírusu — to znamená ohraničiť ho a prerušiť reťazce jeho šírenia.

Spahn vyzval ministrov zdravotníctva spolkových krajín, aby preverili svoje pandemické plány a pripravili sa aj na ich možné spustenie. Spolková vláda z dôvodu šírenia koronavírusu v Nemecku zriadi krízový štáb, informovala agentúra DPA. Vo štvrtok o ňom bude informovať Spahn s ministrom vnútra Horstom Seehoferom.

Najnovšie prípady v Nemecku hlásili v stredu zo Severného Porýnia-Vestfálska (2), Bádenska-Württemberska (4) a Porýní-Falcka (1). Jedným z infikovaných v Bádensku-Württembersku je 60-ročný lekár z mesta Tübingen, ktorý počas uplynulého víkendu prišiel do kontaktu s ďalšími miestnymi lekármi. Desiatku lekárov už na koronavírus otestovali a sú na pozorovaní.

Vírusom sa infikovala aj jeho 24-ročná dcéra, ktorá je v izolácii. Tá nedávno navštívila talianske mesto Miláno spolu s 25-ročným mužom, ktorý je prvou infikovanou osobou v tejto spolkovej krajine. Poslednou tamojšou nakazenou osobou je 32-ročný muž z okresu Rottweil, ktorý takisto navštívil rizikovú oblasť v Taliansku a nemal nijaký kontakt so zvyšnými troma nakazenými, oznámilo ministerstvo zdravotníctva v Stuttgarte.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj