Berlín 9. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Nemecko počas niekoľkých posledných dní zaznamenalo pozitívny vývoj v súvislosti so šírením nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 a je pripravené „postupne sa vrátiť do normálneho stavu“. V rozhovore pre denník Handelsblatt to vo štvrtok povedal nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn

Na snímke Jens Spahn.

Denný nárast nových prípadov nákazy sa podľa Spahna spomaľuje. Ak bude pozitívny vývoj situácie v súvislosti s koronavírusom pokračovať, Spahn a predsedovia vlád jednotlivých nemeckých spolkových krajín budú môcť po veľkonočných sviatkoch začať „diskutovať o postupnom návrate“ k normálu.

Opatrenia zavedené nemeckou vládou sú podľa Spahna účinné. V Nemecku sa v súčasnosti vykonáva denne okolo 100.000 testov na zistenie prítomnosti koronavírusu. Minister vyzdvihol zdravotnícky systém v krajine a dodal, že 40 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti je v súčasnosti neobsadených.

Občanov však upozornil, aby boli počas veľkonočného víkendu obozretní a disciplinovaní. Spahn zdôraznil, že veľkonočné sviatky by mohli rozhodnúť o tom, či je Nemecko schopné po ich skončení začať postupne prijaté opatrenia zmierňovať.

„Viem, že pre mnohých bude ťažké zriecť sa počas veľkonočných sviatkov návštevy rodiny a priateľov, aj mne osobne. Tiež ma zarmucuje, že počas veľkonočných sviatkov, ako býva zvykom, nebudem môcť ísť na omšu. Týka sa to mňa aj mnohých ďalších miliónov ľudí v Nemecku. Áno, postupne sa chceme vrátiť k normalite, ale od návratu ku každodennému životu, ako sme ho poznali pred koronakrízou, sme ešte ďaleko. Nie všetko sa bude dať ľahko vrátiť tak, ako to bolo. V Nemecku budeme naďalej žiť v pandémii a s pandémiou. Veľkonočné sviatky budú rázcestím. Keď budeme počas víkendu dôslední, postupný návrat k normalite bude pravdepodobnejší,“ konštatoval Spahn.

Súčasné opatrenia sú v platnosti do 19. apríla, pripomína Handelsblatt. Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude 15. a 19. apríla rokovať s premiérmi spolkových krajín o tom, ako budú postupovať po tomto dátume.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj