Kyjev 26. novembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)
 
Viaceré ukrajinské média uviedli, že onedlho jednotky ukrajinskej armády, ktoré bojujú na Donbase, vyzbroja novými tankmi T-80. Experti však poukazujú na to, že to nie sú vôbec nové, ale staré sovietske tanky z minulého storočia.

Ilustračné foto

Novinári vypátrali, že sa tieto tanky pred 40 rokmi nachádzali v Nemecku a patrili do Skupiny sovietskych vojsk v tejto krajine. Neskôr boli prevezené do Charkova, kde sa dlhé roky „sušili“ v areáli Charkovského tankového závodu. Teraz ich zreparujú a vyzbroja týmito tankmi jednotky ukrajinskej námornej pechoty, ktoré bojujú na Donbase.
Experti dodávajú, že časť zreparovaných tankov T-80BV už poslali do niektorých ukrajinských výsadkárskych brigád a nahradili nimi tanky ukrajinskej výroby T-64BM Bulat, ktoré sa vyznačujú neuveriteľnou poruchovosťou a desiatky strojov preto vrátili z frontu na reparáciu do Charkovského tankového závodu. Taktiež ukrajinskí experti pripomínajú, že namiesto ukrajinských tankov T-64BM Bulat ukrajinská armáda už využíva ďalšie modely sovietskych tankov – niektoré zreparované modifikácie tanku T-72.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko pred týždňom vyhlásil, že v budúcom roku ukrajinská armáda dokončí obnovu výzbroje prvého tankového bataliónu, ktorý vyzbroja práve zreparovanými tankmi T-80. Oficiálny denník ukrajinského ministerstva obrany Národná armáda uviedol, že tento tankový batalión bude prevelený do jednotky ukrajinskej námornej pechoty, ktorá už od r. 2014 bojuje na Donbase.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.