Washington 13. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Južná Kórea sa začína dištancovať od USA vďaka nadviazaniu vľúdnejších vzťahov so Severnou Kóreou a Ruskom, uvádza South China Morning Post veľmi prekvapivý pohľad na dianie v Číne a jej okolí s ohľadom na medzinárodnú situáciu
Ilustračné foto

Významný čínsky denník ďalej informuje o tom, že minulý týždeň vrchný poradca prezidenta Južnej Kórey Muna Če-ina informoval o tom, že rozširovanie amerického protiraketového kompletu THAAD bude pozastavené. Systém THAAD je už čiastočne rozmiestnený pri Seongju kvôli ochrane pred možnými útokmi Severnej Kórey. Če-in proti umiestňovaniu vystupoval počas svojej kampane a teraz prikázal, aby sa preskúmal ekologický vplyv komplexu. Podľa slov jeho poradcu to môže trvať až dva roky.
Podľa čínskych novín to robí vzťahy medzi USA a Južnou Kóreou ešte zložitejšími. Americký prezident Donald Trump predtým hrozil prerušením dohody o slobodnom obchode medzi krajinami a nútil Soul platiť za THAAD.
V ruských médiách sa v tú istú chvíľu uvádza, že Rusko buduje ekonomické vzťahy so Severnou Kóreou. Vo štvrtok v Severnej Kórei odštartovali rakety zem-loď. Po tejto provokácii sa proti nej negatívne vyjadril ruský prezident Vladimir Putin. Vyjadril sa tiež negatívne k hrozbám Severnej Kórey. Podľa South China Morning Post Rusko búra budovaním vzťahov so Severnou Kóreou sankcie uvalené na tento štát.
Rusko nedávno začalo trajektové spojenie medzi Vladivostokom a severokórejským mestom Rajini. V januári išli tiež ruskí úradníci do Severnej Kórey kvôli tomu, aby dohliadli na priebeh rekonštrukcie železničnej trate Chasan-Rajini. Okrem iného sa obe krajiny dohodli ohľadne pracovnej imigrácie.
Prezident Južnej Kórey Mun Če-in hovoril o vytvorení ekonomických chodníčkov s KĽDR a obnovenie práce v industriálnom komplexe Kesong, ktorý je zdrojom značných príjmov severokórejského režimu.
South China Morning Post uvádza, že sa na pozadí budovania vzťahov Ruska a Južnej Kórey s KĽDR a tiež zložitých vzťahov Južnej Kórey s USA sa začínajú zlepšovať čínsko-americké vzťahy.
Profesor medzinárodných prieskumov Univerzity Hanyang Younkyoo Kim sa domnieva, že Rusko odpovedá na zblíženie USA a Číny zlepšením vzťahov s Južnou Kóreou a KĽDR. “Myslím si, že je to dosť prekvapujúce, keď bol Trump zvolený pravdepodobne za pomoci Ruska, všetci sme si mysleli, že USA a Rusko budú spoločne riešiť problém Severnej Kórey. Ale súdiac podľa toho, ako sa veci majú, je všetko naopak. Čína pomáha USA, ale Rusko ide iným smerom. ”