Kyjev 18. februára 2019 (HSP/strana.ua/Foto: Screnshot YouTube)
 
Na Slovensku i Ukrajine sa nezadržateľne blížia prezidentské voľby. Rovnako ako u nás, aj na Ukrajine je to ako na hojdačke. Na čele pelotónu po Petrovi Porošenkovi a Juliji Tymošenkovej je nový a prekvapivý líder – 41-ročný šoumen, komík, hviezda šoubiznisu, podnikateľ, zbohatlík Vladimír Zelenskij

Na snímke Vladimír Zelenskij

Pred niekoľkými dňami Vladimír Zelenskij poslal svoju elektronickú deklaráciu o majetku a na nej si zgustli ako novinári, tak aj všetci obdivovatelia „smotánky“, milovníci klebiet z prostredia šoubiznisu a vo všeobecnosti zvedavci.
Zo zverejnenej deklarácie Vladimíra Zelenského vyplýva, že rodina herca, komika, moderátora a riaditeľa populárnej zábavnej televíznej relácie Kvartál 95 určite netrpí chudobou.
Populárny zabávač vlastní veľký dom v okolí Kyjeva, päť bytov v ukrajinskom hlavnom meste a navyše aj byt v samotnom centre ďalšej metropoly, tento raz britskej – v Londýne, ktorý má rozlohú 90 m2.
Svoj doslova „hrad“ má Vladimír Zelenskij v elitnom mestečku /tam žijú iba zbohatlíci – Ivankoviči, Vasiľkovský okres, Kyjevská oblasť/.
Raj pre zbohatlíkov sa nachádza iba 30 km od Kyjeva a má doslova „duch vyrážajúci“ názov – Majetok. V jednej z ekologicky najčistejších lokalít na celej Ukrajine Vladimír Zelenskij vlastní „domček“ o rozlohe 353 m2, ktorý si kúpil pred desiatimi rokmi v prepočte za 118 610 amerických dolárov. O ďalšie štyri mesiace si komik za 91 200 dolárov kúpil susedný 12-árový pozemok.
Celé mestečko je oplotené vysokým múrom, na „colnici“ je v bojovej pohotovosti celá jednotka príslušníkov strážnej služby. Do mestečka sa neprešmykne ani myš.
Dostať sa tam podarí iba v jednom prípade: ak samotný majiteľ domu potvrdí ochranke, že vás očakáva. Ukrajinské médiá vtipkujú, že obyčajní ľudia ešte majú šancu stať sa susedom slávneho komika a možno aj budúceho prezidenta Ukrajiny – v mestečku sú ešte voľné domy a pozemky. Stačí zaplatiť 245 tisíc dolárov a „na oplátku“ dostanete 25-árový pozemok a dom /hrubá stavba/ o rozlohe 355 m2.
Zelenskij má dom s vytrážnymi oknami, troma sociálnymi zariadeniami, veľkou kuchyňou – jedálňou, niekoľkými spálňami a letnou terasou. Vladimír Zelenskij si tu zriadil aj športovú halu, kde nakrúca aj epizódy svojej relácie o zdravom spôsobe života „Ze Kubiki“.
Nemá klasickú garáž, ale prístrešok, pod ktorým sa schovávajú pred zlým počasím viaceré jeho luxusné autá. Samotný Vladimír Zelenskij sa radšej rozváža na Land Rovere. Zvyčajne cestuje s vodičom a s niekoľkými autami ochranky.
V tomto malom kráľovstve – v mestečku Majetok je všetko, čo k tomu patrí: súkromná materská škola a súkromná základná škola, niekoľko parčíkov, športovísk a detských ihrísk, benzínová pumpa, autoumyváreň, STK-čka, dokonca rybník, do ktorého každú sezónu púšťajú ryby a miestni rybári tu usporadúvajú súťaže.
S Jelenou Kijaško (dievčenské priezvisko manželky) sa Vladimír Zelenskij zoznámil, keď mal 17 rokov, 8 rokov sa „kamarátili“ a potom sa vzali. V r. 2004 sa im narodila dcéra Alexandra a v r. 2013 syn Kirill. Jelena začala navštevovať jeho štúdio, skúšky pred vystúpeniami a postupne sa stala súčasťou jeho tímu, je scenáristkou programu Kvartál 95, píše vtipy a humorné miniatúry.
Ukrajinské médiá pripomenuli, že Vladimír Zelenskij jazdi na Land Rovere a Jelena využíva dve autá – Mercedes S 500 4 MATIC a BMW X5. Za rok 2017 Vladimír Zelenskij deklaroval takmer osemmiliónový zisk /v hrivnách, je to v prepočte približne 260 tisíc eur/. Do tejto sumy sú zakomponované  honoráre za vystúpenia v televízii a v rôznych koncertoch a príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v zahraničí /ide zrejme o prenajímaný byt v Londýne/.
Rodina Zelenských má na účtoch 750 tisíc dolárov a 1,5 milióna hrivien. Manželia využívajú služby Privat-banky a OTP-banky. Vlastnia niekoľko firiem so sídlami v daňových rajoch – na Cypre a na Britských Panenských ostrovoch. Majiteľom troch spoločností je Vladimír Zelenskij, jednu spoločnosť vlastní jeho manželka.
Inak Vladimír Zelenskij je sympatický chlapík a určite talentovaný herec a komik. Otázne je iba to, že ak sa stal prezidentom, tak vôbec nie je jasné, ktorým smerom a akým spôsobom by ťahal Ukrajinu. Nevedia to, ako na Ukrajine a dupľom vo svete.
Ukrajinské médiá a „odborníci“ o ňom chrlia priamo protirečivé správy. Prví ho označujú za priateľa Ruska, druhí za amerického „špióna“, tretí tvrdia, že mu ide iba o biznis a slávu a kašle na politiku a záujmy rodnej krajiny.
Zelenskij nepotrebuje propagáciu. Veľmi dobre ho pozná celá Ukrajina – akurát, že jeho politické názory a postoje nepozná takmer nikto. Prečo je teda na čele rebríčka prezidentských kandidátov? V tomto ukrajinské médiá a analytici majú jasno: drvivá väčšina Ukrajincov neverí politikom, ktorí pôsobia v krajine ostatných päť rokov, a snívajú o zmenách.
Vladimír Zelenskij je úplne nový človek, nikdy nebol v politike, vie rečniť, je vtipný a zábavný a niektorí Ukrajinci veria, že prinesie zmeny. Ak by sa stal prezidentom, určite by nastali zmeny, otázka je iba v jednom – aké zmeny, ktorým smerom bude posúvať Ukrajinu, zastaví občiansku vojnu, naštartuje hospodárstvo, obnoví dobré vzťahy s Ruskom alebo premení Ukrajinu na západnú kolóniu?
Zatiaľ sa Zelenskij takmer nevyjadruje o tom, čo mieni robiť, iba kritizuje /a samozrejme, oprávnene/ súčasné vedenie krajiny.
Onedlho sa ale bude musieť zúčastniť na predvolebných televíznych debatách a povedať Ukrajincom a celému svetu, ako to vlastne myslí so svojim prezidentovaním. Potom bude zreteľnejšie, aký človek mieni vystriedať banderovského Porošenka. Zatiaľ je to vo hviezdach…
Eugen Rusnák
 
Najnovšiu časť šou Večerný kvartál 95 Vladimíra Zelenského aj s účasťou samotného prezidentského kandidáta si môžete pozrieť tu:

 
Video – zo súkromia Vladimíra Zelenského – si môžete pozrieť tu:

 
 
Príspevok Šoumen, komík, hviezda šoubiznisu, podnikateľ, zbohatlík, budúci prezident Ukrajiny? Kto je vlastne Vladimír Zelenskij? zobrazený najskôr Hlavné správy.