Budapešť 31. januára 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Aktivity organizácií financovaných miliardárom Georgom Sorosom v Maďarsku sú „ne-demokratické,“ keďže majú za cieľ podkopávať vládu v Budapešti, uvádza minister zahraničia Maďarska pre RT.

Na snímke George SorosNa snímke George Soros

Soros „by chcel, aby táto vláda zlyhala, pretože sa mu nepáči náš postoj, nepáči sa mu naša politika,“ povedal Peter Szijjarto Sophii Shevardnadze z RT.

„Považujeme to za veľmi anti-demokratické, ak niekto zo zahraničia chce ovplyvňovať voličov v Maďarsku a usmerňovať ich, koho majú voliť,“ dodáva.

Pár dní pred rozhovorom, maďarský parlament začal diskusiu o návrhu zákona, ktorý by dovoľoval autoritám preverovať vedúcich úradníkov neziskových organizácii a vyžadovať detailné správy ohľadom ich zahraničných dotácií.

Ešte skôr v januári, predseda vládnucej strany Fidesz Szilard Nemeth povedal, že „tieto organizácie musia byť zatlačené späť všetkými možnými nástrojmi, a myslím, že by mali byť vymetené, a teraz, verím, že sú na to správne medzinárodné podmienky s ohľadom na voľbu nového prezidenta (Donalda Trumpa).“

Minulý september, Nemeth, ktorý je tiež zástupca predsedu Národnej Komisie pre Bezpečnosť v Maďarsku, predložil zoznam 22 neziskoviek „prepojených so Sorosovou sieťou pre účely kontroly týchto organizácií.“

Minister zahraničia Szijjarto povedal, že je samozrejmosťou právo jeho krajiny, aby bola ochránená pred vplyvom zo zahraničia. „To je to, o čom sme v posledných mesiacoch veľakrát počúvali zo strany Spojených Štátov, že externé vplyvy sú nebezpečné… Takže, je to dobrý dôvod – ak je toto postoj Ameriky, môže to byť aj náš postoj.“

Maďarsko, ktoré leží v srdci Európy, sa stalo hlavnou trasou pre tisíce tisícov migrantov a utečencov dychtivých dostať sa do severo-európskych krajín. Vláda, vedená pravicovým prezidentom Viktorom Orbanom odpovedala vztýčením plotov pozdĺž hraníc Maďarska a zavedením prísnych hraničných kontrol. Budapešť dôsledne odmieta kvóty na utečencov, ktoré chce zaviesť EU a nazýva ich ranou suverenite členských štátov.

Szijjarto citoval správy spravodajských služieb s obvineniami, že „existujú organizácie, ktoré pomáhajú nelegálnym migrantom nájsť spôsoby, ako sa dostať do Maďarska a ukázať im kde môžu narušiť naše hranice, spôsoby ako požiadať o azyl. Tieto správy uvádzajú, že George Soros bol v pozadí týchto organizácií.“

Krajiny susediace s Maďarskom východnou a južnou hranicou sú znepokojené Sorosovými aktivitami tiež. V Macedónsku bola založená organizácia s názvom Stop Operation Soros (SOS). Jej zakladateľ, Nikola Srbov obvinil Sorosa z únosu občianskej spoločnosti a vyzval nasledovníkov, aby „bojovali proti bezmyšlienkovitosti v civilnom sektore, ktorá je vymyslená a vedená Sorosom,“ podľa novín Vecer.

Ruskí žalobcovia už v roku 2015 označili Open  Society Foundation (OSF) a Open Society Institute´s Assistance Foundation Georga Sorosa ako hrozby pre právny poriadok a národnú bezpečnosť krajiny a zakázali im poskytovanie grantov ruským partnerom.

Sorosove skupiny boli tiež obvinené zo zasahovania do záležitostí Ukrajiny a podpore euromajdanských protestov v roku 2013, ktoré viedli k zvrhnutiu demokraticky zvoleného prezidenta Viktora Janukoviča.