Jerevan 18. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
V Arménsku je znova rozruch. Arménsky premiér Nikola Pašiňan odstúpil v utorok z funkcie. Je to prekvapenie? Mnohé arménske média pozorne sledujú horúčkovité rošády vo vedení krajiny a boj zainteresovaných štruktúr, ktoré sa snažia dostať do vlády a na ministerstva svojich ľudí. Poukazujú na to, že „generáli“ hlavných bitiek na „arménskom fronte“ sa nachádzajú tisíce kilometrov od Arménska

Na snímke George Soros

Viacerí analytici a novinári poukazujú na to, že isté západné a zaoceánske štruktúry, ktoré vyvolali „Majdan“ v Arménsku a podobným spôsobom, ako na Ukrajine a v Gruzínsku, zorganizovali štátny prevrat a zmeny vo vedení krajiny, sa v súčasnosti snažia rozdeliť si oblasti vplyvu a zúrivo bojujú o to, aby presadili čo najviac svojich ľudí vo vláde, v parlamente, na ministerstvách, štátnych úradoch a pod. Ide bežný boj o moc a sféry vplyvu.
V súčasnosti sa najväčšie „bitky“ odohrávajú v okolí nasadeného Západom, ale už odstupujúceho premiéra Nikolu Pašiňana. Arménske média uvádzajú, že najväčšími konkurentmi sú takpovediac americkí „krajania“: Sorosov fond Otvorená spoločnosť (Open Society Foundations) a Ústredná spravodajská služba USA – CIA. Najhorúcejším bodom je momentálne kreslo hlavného poradcu arménskeho premiéra, ktorý má na starosti aj také mimoriadne zaujímavé pre amerických „kolegov“ záležitosti, ako zabezpečenie zahraničnopolitického a hospodárskeho dialógu Arménska a Ruska.
Západným „kurátorom,  šéfom a investorom“ ide predovšetkým o to, aby sa ako prví dozvedeli o tom, čo sa deje v okolí premiéra Pašiňana, kde, ako, kedy a o čom Arménsko rokuje s Ruskom, a o možnosť ovplyvňovať dianie v Arménsku a vzťahy tejto krajiny s Ruskom. To sú mimoriadne dôležité otázky pre zaoceánskych „partnerov“.
Dejú sa mimoriadne zaujímavé veci. Napríklad, pred niekoľkými dňami Moskvu navštívil a pokúsil sa rokovať s ruskými politikmi a významnými hospodárskymi spoločnosťami súčasný hlavný poradca dnes už odstupujúceho premiéra Pašiňana Arsen Gasparian /mimochodom, má americké občianstvo…/. Gasparian, ktorého mnohí experti usvedčujú zo spolupráce z CIA, žiadal o stretnutie s vedením takých ruských gigantov, ako Gazprom, Rosnefť a Rosatom. Chcel im ponúknuť spoluprácu a možnosť ich pôsobenia na arménskom trhu.
Hneď nasledovala prudká reakcia z táboru konkurencie. Informačný portál Еurasianet.org, vytvorený Sorosovym fondom a predstaviteľmi Demokratickej strany USA (NED — National Endowment for Democracy) zverejnil mimoriadne kritický článok týkajúci sa osoby samotného hlavného radcu arménskeho premiéra.
V tomto článku, napríklad, podrobne sa rozoberajú finančné problémy Gaspariana, ktorý, podľa článku, mal niekoľko súdnych procesov so svojimi kreditormi. Еurasianet.org prízvukuje, že v USA človek s podobnou „finančnou históriou“ by sa nemohol dostať do vyšších sfér v politike. Portál sa odvoláva na výroky Andyho Wrighta, bývalého zamestnanca v administratíve tiež bývalého prezidenta USA Baracka Obamu.
Еurasianet.org zdôrazňuje, že USA a Arménsko majú odlišné tradície a preto Gasparian môže a snaží sa rozohrávať „ruskú kartu“ a v mene vedenia Arménska sa stretáva s ruskými oficiálnymi predstaviteľmi. Autor článku, Grigor Atanesjan, tvrdo kritizuje Arsena Gaspariana a jeho návštevu Moskvy.
Niektorí arménski novinári pripomenuli, že Arsen Gasparian sa začal zaoberať zahraničnopolitickými otázkami v aparáte Nikolu Pašiňana hneď po demisii ďalšieho radcu arménskeho premiéra – Arsena Charaťana, ktorého tiež mnohí experti upodozrievali zo spolupráce zo CIA. Dokonca rýchle odstránenie Charaťana po škandále so zatknutím Generálneho tajomníka Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti Jurija Chačaturova experti vysvetlili tým, že CIA sa snaží čo najskôr pozametať stopy, pretože Charaťan, ktorý zohral významnú úlohu vo vyvolávaní tohto škandálu, je regulárnym zamestnancom amerických tajných služieb.
Mimochodom, jeho manželka, Sonia Shahrigianová, v súčasnosti pracuje, ako diplomatka, na veľvyslanectve USA v hlavnom meste Gruzínska Tbilisi a tiež je občianka USA…
Arménski odborníci predpokladajú, že podobná rošáda – výmena jedného agenta CIA za druhého – zjavne nevoňala Sorosovi, ktorý ako aj do ukrajinského Majdanu, „investoval“ veľké financie do arménskej „nežnej revolúcie“, ale nedokázal nasadiť svojich ľudí do aparátu premiéra Pašiňana a teda nemôže príliš ovplyvňovať situáciu v Jerevane.
Niektorí arménski analytici predpokladajú, že Nikola Pašiňan sa nemieni odvďačiť Sorosovi za pomoc a svoje kreslo premiéra a jednoducho zradil svojho sponzora. Tým vysvetľujú aj „katastrofálny“ článok na portálu Eurasianet.org, ktorý zaútočil na jeho radcu, ako prízvukujú niektorí arménski novinári, na „neúspešného obchodníka s cigarami“ Arsena Gaspariana. Najnovšie niektorí arménski komentátori reagujú na odstúpenie premiéra a tvrdia, že Soros predsa potrestal neposlušného Arménca. Nik však presne nevie, čo bude nasledovať.
Arménski analytici poukázujú na to, že nezávisle na výsledku týchto kuloárových bitiek a rošád, bez rozdielu na tom, kto bude novým premiérom Arménska, Moskva by mala komunikovať s predstaviteľmi nového arménskeho vedenia mimoriadne opatrne a príliš nedôverovať „americkým vyslancom“ z Jerevanu…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Sorosov fond a CIA „bojujú o teplé miesta“: snažia sa dostať do vlády Arménska čo najviac svojich ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.