22. februára 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP- Wong Maye-e)

Miliardár George Soros, ktorý nedávno odsúdil internetových gigantov Facebook a Google ako “hrozbu” pre verejné zdravie, údajne “skúma nové spôsoby”, ako riešiť ich rastúcu globálnu silu

Na snímke George Soros 

Hovorca jeho “Nadácie otvorenej spoločnosti” pre Axios uviedol, že vlani na jeseň poskytol Inštitútu otvoreného trhu (Open Markets Institute) 180 000 dolárov na prácu v oblasti globálnych webových platforiem. “Nadácia už dlho pracovala na otázkach týkajúcich sa slobodného a demokratického toku informácií a spôsobov, akými môže koncentrácia moci ovplyvňovať vedomosti a komunikáciu ľudí,” uviedla Nadácia otvorenej spoločnosti.
V stanovisku sa tiež uvádza, že nedávne vystúpenie Sorosa na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) “odrážalo rastúce obavy z dlhodobých účinkov najväčších internetových platforiem, ktoré majú výrazný vplyv. “Určite skúmame nové spôsoby, ktorými by sme mohli riešiť tieto obavy v prebiehajúcich rozhovoroch nielen v USA, ale medzi spolupracovníkmi našej nadácie po celom svete.”
Facebook a Google sa stali “prekážkami inovácií” a sú “hrozbou” pre spoločnosť, ktorej “dni sú spočítané”, povedal Soros na WEF. Obvinil webových gigantov, že klamú svojim používateľom “manipuláciou ich pozornosti” a “zámerným inžinierstvom” prostredníctvom ich služieb.
Stali sa príliš silnými a mali by byť oslabené, povedal Soros. Upozornil na “ešte hrozivejšiu perspektívu” v horizonte nasledujúcich rokov ak internetové spoločnosti disponujúce osobnými údajmi nebudú riešiť problematiku firemného dohľadu a štátom podporovaným monitorovaním osôb. “Môže to mať za následok vytvorenie siete totalitnej kontroly, akou by si predstavitelia Aldous Huxley a ani George Orwell nevedeli predstaviť,” povedal.
Podľa miliardára je pravdepodobné, že spoločnosti, ktoré označil za “stále silnejšie monopoly”, nezmenia svoje správanie bez regulácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.